Davutoğlu'ndan mesaj: AB süreci tek yönlü, sağa sola çıkış yok

BRÜKSEL - Türkiye ile AB arasındaki en yüksek karar organı Ortaklık Konseyi dün 47. kez  toplanırken, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Başmüzakereci Egemen Bağış temsil etti. Davutoğlu, basınla sohbetinde, Türkiye’nin ancak imtiyazlı ortak olabileceğini söyleyen Fransız ve Alman liderlerine atıfla “Türkiye’nin AB süreci, müzakerelerle birlikte yürüyen ve tek yönlü bir süreç. Ne geri dönüşü ne sağa veya sola çıkışı var” dedi.
Dışişleri Bakanı, “Aralık 2004’te alınmış kararın tekrar tekrar tartışılması, yeni alternatifler gündeme getirilmesi hem ahde vefa ilkesine aykırı, hem de hiçbir faydası olmayan zihin egzersizinden ibaret. Kimse bizi bu zihin egzersizinin içine çekemeyecek” diye konuştu. AB’den Türkiye’nin iç siyasi tartışma konusu yapılmamasına dair prensipte mutabakat istedikleini belirten Davutoğlu, müzakereler için “Sadece teknik bir süreç değil, siyasi reformlarla yürüyen stratejik bir süreçle karşı karşıyayız ve bu anlamda biz AB’yi stratejik tercih olarak görüyoruz” dedi.
Davutoğlu ile Bağış, Avrupa Adalet Divanı’na yaptıkları başvuruyla ‘Vizesiz Almanya’ fırsatı elde eden Türk şoförlerine dair prosedürün genişletilmesi, Türklere ‘Vizesiz Avrupa’ sistemi getirilmesini de tartışmaya açtı.
‘Anayasa değişikliği girişimi memnun edici’
AB ise toplantıya şu taslak belgeyle geldi: “Hükümetin anayasa değişikliği girişimini memnuniyetle karşılıyoruz. Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu’nun 14 Mart’ta sunduğu görüş ve AİHM kararları ışığında parti kapatan yasalar değiştirilmeli. Yargı reformu stratejisi hayata geçirilmeli. TSK iç ve dış politikayla ilgili yetkilerini aşan açıklamalardan kaçınmalı. Resmi yetkililer basını şiddetle eleştiriyor, karşı eylemlerde bulunuyor. Tam ifade özgürlüğü güvence altına alınmalı. Doğan Medya Grubu’nun vergiyle ilgili yasal süreci yakından takip edilecek. Web sitelerinin sık ve orantısız kapatılması da endişe verici. Türkiye-Ermenistan ortak açıklaması memnuniyet yarattı. Türkiye Nabucco ve ITGI gibi enerjide Rusya’ya bağımlılığı azaltacak projelere destek vermeli.” (aa)