Davutoğlu'ndan Paris'e uyarılar

Davutoğlu'ndan Paris'e uyarılar
Davutoğlu'ndan Paris'e uyarılar

Davutoğlu meslektaşı Kouchner ile Paris?teki Fransa Dışişleri Bakanlığı?nda bir araya geldi. FOTOĞRAF: AFP

PARİS - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransız meslektaşı Bernard Kouchner’in davetlisi olarak gittiği Paris’te ‘Türkiye’ye AB’de imtiyazlı ortaklık’ isteyen Nicolas Sarkozy yönetimine ‘Bizi dışlamayın’ mesajı verdi. 

‘Vahim hata’
Kouchner’le görüşmesi öncesi Le Monde gazetesine konuşan Davutoğlu, Fransız hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliğine muhalefetini ‘vahim bir hata’ diye nitelendirip, “Fransa’yla 16. yüzyıldan beri çok güçlü ilişkilerimiz var. Avrupa’da hiç bir ulus Türkiye’nin önemini daha iyi anlayamaz” dedi. Dışişleri Bakanı ekledi: “Bugün Türkiye ve Fransa aynı bölgede etkileri olan ülkeler. Doğru bir işbirliği Akdeniz’de, Kuzey Afrika’da, Kafkasya’da ve Ortadoğu’da yeni bir dinamik yaratabilir. Bu AB’ye de yardımcı olur. Bu yüzden Fransa’da dile getirilen hatalar ve yanlış anlamaların aslında tarihsel ve siyasi temelleri yoktur.” “Kimse Türkiye’yi imtiyazlı ortaklık gibi bir seçeneği kabule zorlayamaz” diyen Davutoğlu, AB‘nin üyelik konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini de vurgulayıp, “AB’nin cazibesi anlaşmalarına saygı göstermesi. Eğer bunu yitirirse bütün meşruiyetini yitirir” ifadelerini kullandı.
Kouchner’le ortak basın toplantısında Davutoğlu, iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin bölgesel ve küresel barış ve istikrar için de önemli olduğunu vurgularken, Fransız bakan da Türk-Fransız ilişkilerinin karşılıklı anlayış ilkesiyle olumlu yönde ilerlediğini söyledi. Kouchner, Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini belirtti. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir çalışma grubu kurulması önerisi ortaya atıldı. (afp, aa)