Davutoğlu'nun Irak gündemi su sorunu

Davutoğlu'nun Irak gündemi su sorunu
Davutoğlu'nun Irak gündemi su sorunu

Davutoğlu Iraklı bakan Zebari?ye ?Sizin sıkıntınız, bizim sıkıntımız? dedi. FOTOĞRAF: aa

Suriye'deki İKÖ toplantısında Zebari ile görüşen Davutoğlu, Irak ve Suriye'ye su akışını artırma sözü verdi. Bağdat, su miktarının 130 metreküp artsa da yeterli olmadığı, daha fazlasını beklediklerini belirtti. Esad da Davutoğlu'nu kabul etti

ŞAM - Suriye’nin evsahipliğindeki İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantıda konuşma yapmasının yanısıra Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile su sorunu ağırlıklı önemli bir görüşme yaptı, Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile biraraya geldi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından ağırlandı. Esad Davutoğlu’na “Sizinle sürekli görüşüyorduk, ancak ilk kez basın önünde görüşüyoruz” dedi.   
Iraklı yetkililerin Türkiye’den Fırat ve Dicle nehirlerinden daha fazla su bırakmasını talep ettiği, aksi takdirde büyük bir kuraklık felaketine uğrayacakları uyarısı yaptığı basına yansımışken, Davutoğlu Zebari ile görüşmesi hakkında şu açıklamayı yaptı: “Basra’da pirinç tarlalarında çalışan insanların zorluklarını anlıyoruz. Onların sıkıntıları bizim sıkıntılarımızdır. Onların geleceği bizim geleceğimizdir. Gerek Irak’ta, gerekse Suriye’deki çiftçilerin beklentileri, bizler için de aynı derecede önemlidir. Geçen iki yıl yağış miktarının yeterli olmaması nedeniyle Türkiye’deki barajların su miktarlarında ciddi azalma olmuştu. Bu yıl güzel yağışlar aldık. Mümkün olduğu ve verebildiğimiz kadar Suriye ve Iraklı dostlarımıza su vereceğiz.” Zebari de, “Gelecek günlerde Türkiye’den, Fırat’tan gelecek büyük miktarda su Irak ve Suriye’nin ihtiyacını karşılayacaktır” dedi. Irak Su Kaynakları Bakanı Latif Raşid, Türkiye’nin Fırat Nehri’nin debisini saniyede 130 metre küpten 360 metre küpe çıkardığını belirtip “Artış çiftçiler ve özellikle pirinç üreticilerinin su ihtiyacına yardımı olsa da, sınırlı bir artış. Çiftçiler bir krizle karşı karşıya kalabilir” uyarısı yaptı.  Türkiye saniyede 230 metreküp su yolluyordu, bu miktar 360 metreküpe ulaştı ancak Irak 700 metreküp istiyor. 

İsrail’e iki devlet uyarısı
Davutoğlu toplantıdaki konuşmasında “İsrail derhal Filistin ile iki devlet prensibine dayalı çözüm için ciddi bir adım atmalı ve barışın sağlanması yönündeki çabalara katkı vermeli” vurgusu yaptı. Hem Batı Trakya Türklerinin azınlık hakları konusunda ciddi mağduriyetler yaşadığını anlatan hem İKÖ’nün Sırbistan’dan bağımsızlığını tanıdığı Kosova’ya desteğini artırmasını talep eden hem de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni işgalinin sona ermesiyle acil çözüme ulaşılması çağrısı yapan Davutoğlu, şöyle konuştu: “Şu bir gerçek ki, İslam dünyasında jeo stratejik, jeo politik ve jeo ekonomik bir kültür ortaya çıkıyor. Zamanımızın beklentilerine, geleneklerine ve değerlerimize göre, yeni vizyon belirlememiz gerekiyor.” 

Rusya-Hamas teması
Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Şam’ı ziyaretinde Hamas’ın sürgündeki lideri Halid Meşal ile görüşüp Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından ağırlandı. AB, ABD, BM ve Rusya’dan oluşan Ortadoğu Dörtlüsü’nün Hamas’ı boykot etmeyen tek üyesinin temsilcisi olarak “Hamas’la teması devam ettirmenin gerekliliğinden eminiz” vurgusu yapan Lavrov, Esad ile Rusya’da yapılması planlanan Ortadoğu ile ilgili uluslararası konferansı ele aldı. Esad, “Konferansın hazırlıkları çok iyi yapılmalı. Tarafların konumları kadar hedefleri de iyi belirlenmeli. Önceden İsrail’in adil ve kapsamlı barışa ne kadar niyetli olduğunu bilmek gerek” dedi. (aa, afp)