De Gaulle mezarında ters dönüyor

De Gaulle mezarında ters dönüyor
De Gaulle mezarında ters dönüyor

Sarkozy kararını askeri akademide açıkladı. De Gaulle NATOmerkez karargâhını Fransa?dan atmıştı. FOTOĞRAF: AP

Sarkozy, Fransa'nın NATO'nun askeri kanadına 43 yıl sonra geri dönme kararını dün resmen açıkladı. Efsane lider De Gaulle'ün Fransa'nın ABD'den bağımsız dış siyasetini tersine çeviren Sarko'nun kararına soldan tepki var ama halk memnun

PARİS - Fransa 43 yıl önce Cumhurbaşkanı General Charles de Gaulle döneminde çıktığı NATO’nun askeri kanadına geri dönme kararını dün resmen açıkladı. Hararetli tartışmalar sonunda gelen kararı, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy askeri akademi Ecole Militaire’deki konferansta duyurdu. Gelecek salı kararı görüşecek parlamentoda çoğunluğu oluşturan Sarkozy yanlılarının onay vermesi bekleniyor. Sarkozy, 3-4 Nisan’da ABD Başkanı Barack Obama’nın da katılımıyla Fransa ile Almanya’da yapılacak NATO’nun 60. yaş zirvelerine bu tasdikle gitme hesabında. 

Türkiye olumlu bakıyor
Aslında Fransa NATO’nun 1949’daki kurucu üyelerinden. Ancak ülkesini 1960’ta atom bombası sahibi yapan De Gaulle, 1966’da Soğuk Savaş’ın en ‘sıcak’ günlerinde ‘Fransa’nın seçmediği bir savaşa sürüklenmek istemediğini ve ulusal egemenliğini yeniden tesis edeceğini’ söyleyip NATO merkez karargâhı ile 100 bin ABD askerini kapıya koymuştu. Bu, Fransızların bağımsız dış politika yürütme iddiasını simgeliyordu. Mayıs 2007’de seçilen Sarkozy ise, seleflerinin ABD’ye kritik duruşundan kopuşunu, Obama’nın başkanlığı sonrası ittifakın askeri kanadına dönüş adımıyla perçinledi. Tam teşekküllü üyeliğin taraftarları, Fransa’nın Batılı müttefikleri üzerinde etkisinin artacağı; aleyhtarları ise uluslararası sahnedeki imajla ABD’den bağımsız hareket becerisinin yitirileceği savında.
Paris Türkiye’nin AB?müzakerelerinde bazı başlıkların açılmasını önlerken, Dışişleri Bakanı Ali Babacan geçen hafta NATO toplantısında Paris’e sorun çıkarmayacaklarının işaretini verdi: “NATO genelinde Fransa’nın dönüşü olumlu karşılandı. Biz de NATO’nun daha güçlü olmasını istiyoruz. Ama bunun modaliteleri de görüşülmeli.”
Dün Paris’teki Harp Akademisi’nde konuşan Sarkozy, “Bu uzun süreci tamamlayarak Fransa daha güçlü ve daha etkili olacaktır.  Çünkü katılmayanlar her zaman haksızdırlar, çünkü Fransa emir almaktansa  karar mekanizmasına katılmalıdır. Çünkü, dışarda bize kararların anlatılmasını beklemektense, bunların hazırlandığı yerde olmalıyız” diye konuştu. Sarkozy,  büyük müttefikler arasındaki yerlerini alacaklarını ifade etti. Ancak ana muhalefetteki Sosyalistler feveran ediyor. Kadın lider Martine Aubry “Sarkozy’nin ideoloji haline getirdiği Atlantisizm dışında bunun için ne acele ne de ihtiyaç var” derken, eski başbakan Laurent Fabius’tan “Biz ABD’nin müttefikiyiz, kölesi değil”, Segolene Royal’den “Batı’ya doğru geri gideceğiz” itirazı geldi. Merkezci Francois Bayrou Fransa’nın ‘kimliğinden vazgeçtiğini’ savundu. Ama Paris Match için 957 Fransızla yapılan ankette yüzde 58 oranında destek, yüzde 37 oranında muhalefet çıktı. Yeni anayasa değişikliğine göre, 17 Mart’ta parlamentoda geri dönüş kararıyla ilgili oylama güven oylaması şeklinde olacak. Yani tezkere reddedilirse hükümet düşecek. 

Askeri açıdan değişmiyor
Sonuçta askeri açıdan değişen yok. Zira NATO operasyonlarında rol oynayan Fransa’nın Bosna, Kosova ve Afganistan’da (3 bin 300) askeri var. Pratikte Fransa’nın dönüşü NATO’nun iki (gelecek stratejisini belirleyecek transformasyon ile acil müdahale gücü) komutanlığını üstlenmesi ve komuta yapısındaki askeri yetkili sayısının 100’den 800’e çıkması demek. Fransa nükleer silahlarını ittifak kontrolü dışında tutmayı da sürdürecek. De Gaulle, ABD Atlantisizmine karşı, Avrupa’yı ‘Atlantik’ten Urallar’a’ diye betimlerken, Britanya’yı dışlıyordu. (Dış Haberler)