De Soto ABD'ye zehir zemberek

BM'nin Kıbrıs ve daha sonra Ortadoğu özel temsilciliğini yapan Alvaro de Soto, mayısta görevine veda ederken, ABD'nin Ortadoğu'daki fiyaskolarını yerden yere vuran gizli rapor sunmuş.

LONDRA - BM'nin Kıbrıs ve daha sonra Ortadoğu özel temsilciliğini yapan Alvaro de Soto, mayısta görevine veda ederken, ABD'nin Ortadoğu'daki fiyaskolarını yerden yere vuran gizli rapor sunmuş. 'Görev Sonu Raporu'nda Perulu diplomat ABD'nin yaptığı baskılarla BM'nin tarafsızlık rolüne darbe indirdiğini, Hamas hükümetine ambargonun Filistinlilerin hayatlarını mahvettiğini, İsrail'in barış görüşmelerine başarılamayacak önkoşullar getirdiğini belirtiyor.
'Batı Filistin'e miyop'
ABD'nin Filistin'de seçimle iktidara gelen Hamas'a karşı ambargo uygulattığına dikkat çeken De Soto, "ABD'nin baskısıyla Ortadoğu Dörtlüsü tarafsızlığını tamamen yitirdi. Her kritik dönemeçte ödül ABD ve İsrail'le iyi ilişkilere konuluyor. BM'nin pozisyon alması gereken durumlarda, doğru kararı almaktan çok önce, İsrail ve Washington'ın tepkisinin ne olacağını sorma refleksi söz konusu" diyor.
Filistin hükümetine boykot uygulayan Batı'yı 'miyop' olmak ve 'Filistin halkının yıkımına yol açmak'la suçlayan De Soto, İsrail'in Filistinlilere karşı kökten inkârcı tutumu ve politikalarıyla şiddeti beslediği tespitini yapıp "İsrailliler ektiklerini biçiyor" dedi. BM, "Rapor gizli, resmi tutumumuz değil" diye ekledi.