Değerlendirmeyi Yunanistan yapacak

Başbakan'ın dün Meclis'te yaptığı dış politikaya ilişkin konuşması, Yunan vatandaşlarının ulusal konularımızın gidişatıyla ilgili sorularının çoğuna özlü cevaplar verdi.

Başbakan'ın dün Meclis'te yaptığı dış politikaya ilişkin konuşması, Yunan vatandaşlarının ulusal konularımızın gidişatıyla ilgili sorularının çoğuna özlü cevaplar verdi.
Birincisi; Türkiye'nin Avrupa perspektifi ve Türk-Yunan ilişkileri konularında, Kostas Karamanlis, üyelik müzakerelerine başladıktan sonra, Ankara'nın, AB'nin bütün ülkeleri, tabii Yunanistan ile Kıbrıs tarafından da her gün devamlı olarak değerlendirileceği bir döneme girmiş olduğunu netleştirdi. Bu, Türkiye'nin, şu anda ulusal konularımızın çözümlenmesini engelleyen görüşleri ve uygulamaları yeniden gözden geçirmek zorunda olduğu anlamını taşıyor. Türkiye, sadece bunu yaparsa AB üyesi olacak ve Yunan Başbakanı'nın Ankara'ya dün gönderdiği mesaj, Atina tarafından yapılacak değerlendirmenin itinalı ve esaslı olacağı hakkında şüpheye yer bırakmıyor.
Üsküp konusu
İkincisi; Üsküp konusunda, Karamanlis, komşu ülkenin Avrupa üyeliğinin sadece ilgili taraflarca kabul edilecek bir isim ile ya da FYROM adıyla mümkün olabileceğini netleştirdi. Bu konunun uzun zaman askıda tutulmasından, zaman geçtikçe de çözümlenmesinin ulusal açıdan daha da acı olmasından eski Dışişleri Bakanı olarak şahsen sorumlu olan Yorgo Papandreu'nun eleştirisi, siyaset ve diplomasi mantığından tamamıyla uzaktır.
Üçüncüsü; Başbakan dün, ülkemizin geniş bir bölgedeki kapsamlı stratejisini dile getirdi: Yunanistan'ın dış politikasının eksenini, Yunan çıkarları için hayati önem taşıyan bir bölgede, uzun vadede istikrar, kalkınma ve refah sağlayacak olan bütün Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifi oluşturuyor. (Yunan gazetesi Elefteros Tipos, başyazı, 1 Kasım 2005)