Deli Petro'nun kentine camdan kazık

Rusya'da devlet tekelindeki doğalgaz devi Gazprom'un, yeni genel merkez olarak, 1703'te Çar Deli Petro'nun Neva Irmağı kıyısında hiçbir israftan kaçınmayarak inşa ettirdiği...

ST. PETERSBURG - Rusya'da devlet tekelindeki doğalgaz devi Gazprom'un, yeni genel merkez olarak, 1703'te Çar Deli Petro'nun Neva Irmağı kıyısında hiçbir israftan kaçınmayarak inşa ettirdiği, emperyal mirasın en önemli sembollerinden St. Petersburg şehrini seçmesi fırtınalar kopartıyor. Kanalları ve 342 köprüsüyle 'Kuzey'in Venedik'i diye anılan, 'beyaz geceleriyle' turistlerin cazibe merkezi olan 4 milyon nüfuslu şehrin semalarında, 324 metre yüksekliğinde camdan bir gökdelenin yükselecek olması, pek çoklarını ürkütüyor.
Katedralin 2.5 katı yüksek
Tartışmalar, 'Gazprom Kenti' adlı projenin mimarlık yarışmasını Britanya merkezli RMJM şirketinin kazandığının ilanıyla yoğunlaştı. 2.4 milyar dolara mal olacak ve 2016'da tamamlanacak projede, içinde iş merkezleri, ofisler, beş yıldızlı bir otelin de yer alacağı dönen bir camdan gökdelen var. Gökdelen, Deli Petro'nun inşa ettirdiği 121 metrelik Peter ve Paul Katedrali'nin üç katından fazla yükseklikte. 77 katlı gökdelen turkuaz rengiyle ünlü Smolensk Katedrali'nin hemen yakınına kurulacak. Dolayısıyla proje, UNESCO'nun tarihi miras listesinde en üst sıradaki şehrin geleceğiyle ilgili kaygıları artırıyor. Proje ismine nazire yapan protestocular 'Deliler Şehri' pankartlarıyla gösteriler düzenlerken, St. Petersburg Mimarlar Odası ile 3 milyon değerli esere evsahipliği yapan ünlü Hermitage Müzesi, kent merkezinde bu yükseklikte bir binanın yasal olmayacağını belirterek konuyu yargıya götürme kararı aldı. Şehir Konseyi Planlanlama Komisyonu'nun Başkanı Mikhail Amosov, 'mısır koçanına' benzettiği gökdeleni 'eski St. Petersburg'un yok edilmesinin sembolü' diye niteledi. Ancak St. Petersburglu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in projeyi desteklediği söylenirken, kadın vali Valentina Matviyenko, "St. Petersburg Rusya'nın bir numaralı, dünyanın üç numaralı şirketinin gelişinden mutlu olmalı" tavrını takındı. Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov da "Şehrin, içinde terlikle yürümeyi gerektiren bir müzeye çevrilmemesi gerektiğini anlayan pek çok saygın insan var" dedi. RMJM'nin baş mimarı Tony Kettle da tasarımı, "Şehrin diğer kulelerinin yansıması" vurgusuyla savundu.
Şehir sakinleri de bölündü. 45 yaşındaki evkadını Galina Sviridova, "Smolensk Katedrali'ni bir daha penceremizden görebilecek miyiz" diye sorarken, 31 yaşqındaki İlya Vasilyev, "Bu zevk meselesi ama neden anıtlar şehri olmamız gerektiğini anlamıyorum. Bence bu gökdelen çekici, en azından gençler için" görüşünde. (Dış Haberler)