'Demir İpek Yolu'na Erivan'ı dışlayan imza

Ermenistan ve Ermeni diasporasının yoğun engelleme çabasına karşın, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Kars-Tiflis-Bakü demiryolunu yaşama geçirecek imzayı yarın atacak.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Ermenistan ve Ermeni diasporasının yoğun engelleme çabasına karşın, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Kars-Tiflis-Bakü demiryolunu yaşama geçirecek imzayı yarın atacak. 'Demir İpek Yolu' denilen hatla Orta Asya'yı Avrupa'ya bağlama projesine ilişkin çerçeve anlaşması, fikrin ortaya atıldığı 1993'ten 14 yıl sonra, çarşamba günü Başbakan Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ve Gürcistan Devlet Başkanları İlham Aliyev ve Mikhail Saakaşvili tarafından imzalanacak. Böylece petrol ve doğalgaz boru hatları projelerini de gerçekleştiren üç ülke, 'Ermenistan'ı Kafkaslarda yok sayma' politikasını devam ettirdiklerini gösterecek.
Daha önce Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum boru hatları projelerinden de dışlanan Ermenistan, şimdi de bölgeye önemli bir ekonomik hareketlilik getirmesi beklenen demiryolu hatlarından dışlanıyor. Oysa 2004'te Ermeni Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Abdullah Gül'den bu projenin yerine Kars-Gümrü-Tiflis arasında atıl duran demiryolunun faaliyete geçirilmesini önermiş, bunun siyasi anlaşmazlıkların aşılması sürecinde önemli bir adım olabileceği mesajını vermişti.
Bush yönetimi de Kars-Tiflis-Bakü hattına muhalefet ediyor. Washington, Eximbank'ın projeye kredi açmasını önlerken, 'Bu, Ermenistan'ı abluka altına almak anlamına gelir' değerlendirmesini yapmıştı.
Ermeni yasa tasarısını güçlendirecek
Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar da projeye karşı. İmza, Ermeni tasarısının görüşülmesi öncesine gelirken, tasarının kabulünü güçlendireceği belirtiliyor.
Azeri topraklarında 498 km, Gürcü topraklarında 183 km, Türk topraklarında 76 kilometrelik hattı olan ve inşasının iki yıl sürmesi beklenen projeye, Çin ve Kazakistan büyük destek veriyor. İlk yıl 4.5 milyon ton yük taşınması öngörülen hat için Çin ve Kazakistan daha sonra yıllık 10 milyon ton yük garantisi veriyor.