Demir Livni ipi göğüsledi ama...

Demir Livni ipi göğüsledi ama...
Demir Livni ipi göğüsledi ama...

Başbakanlık için Bibi ile kıran kırana yarışan Livni, oyunu atarken ?Umut için sandığa gelin? dedi. FOTOĞRAFLAR: REUTERS, AFP

İsrail'de erken genel seçim kıran kırana bir yarışa sahne olurken, Livni Netanyahu'ya sürpriz yaptı. Kadın liderin Kadima'sı 120 sandalyeli Knesset'te 30, Netanyahu'nun Likud'u ise 28 vekil çıkardı. Gözler Livni'nin koalisyon ortaklarına çevrilirken, Netanyahu 'Başbakan ben olacağım' dedi

Bibi oy kullanmadan önce Ağlama Duvarı’nda dua etti.

KUDÜS - İsrail’de 1300 Filistinlinin öldüğü Gazze operasyonu sonrası siyasi kavgalar eşliğinde dün yapılan erken genel seçimde Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’nin Kadima Partisi kılpayı birinci geldi. Sandık çıkışı anketlerine göre 120 sandalyeli mecliste (Knesset) 29-30 vekil çıkaran Kadima’yı, 27-28 vekille hafta sonuna dek anketlerin favorisi ana muhalefetteki sağcı Likud lideri Benyamin Netanyahu (Bibi) izledi. Her kesimden oy alıp 15 sandalye çıkaran aşırı sağcı Evimiz İsrail’in lideri Avigdor Lieberman ise seçimin yükselen yıldızıydı. Bu üçlüyü 13 sandalyeyle Savunma Bakanı Ehud Barak liderliğinde tarihi hezimet yaşayan İşçi Partisi takip etti. Dinci parti Şas’a ise 10 sandalye çıktı.
Bu sonuçla Livni’yi, Golda Meir’dan sonra İsrail’in ikinci kadın başbakanı olma yolunda zorlu bir süreç bekliyor. Zira eylülde İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in yolsuzluk yüzünden istifası sonrası kendisini kadın olduğu için aşağılayan Şas ile koalisyon kurmayı başaramamıştı. Livni’nin hükümet kurmaya yetecek 61 vekili tutturmak için halihazırdaki hükümet ortağı İşçi Partisi’nin yanı sıra Lieberman’ı da ikna etmesi gerekecek. İsrail’de hükümet kurma görevinin illa en çok vekili alan lidere değil, güvenoyu için gereken 61 vekili bir araya getirmeye muktedir lidere verilmesi geleneği var.
Uzun süredir iyi giden havanın seçim günü fırtına ve yağmura dönmesi yüzünden katılımın düşük kalacağı öngörüsü tutmadı. Dün 5.3 milyon seçmenin yüzde 59.7’si de oy kullanınca genel katılım yüzde 69’u buldu.  Eylülde Olmert’ten Kadima liderliğini devralan Livni’nin hükümet kuramaması üzerine seçime gidildi. 27 Aralık’ta başlayıp 22 gün süren Gazze operasyonu Livni ile Barak’a bekledikleri oy patlamasını getirmedi. Eski başbakanlardan Netahyahu Hamas’ı yıkmayı ve işgal topraklarından bir karış bile vermemeyi vaat ediyor. Moldavya göçmeni Lieberman, sadakat yemini etmeyecek Arap vatandaşları sürme tehdidi savuruyor. 1969’daki Golda Meir’den sonra İsrail’in ikinci kadın başbakanı olmaya oynayan vejateryen Livni,  iki devletli çözümü savunsa da, Yahudi yerleşimlerini tahliye ve Kudüs’ün bir kısmını Filistinlilere vermeye yanaşmıyor. Ortak yönleri, Kudüs’ü ‘İsrail’in bölünmez ve ebedi başkenti’ görmeleri. Dün Hamas’ın Lübnan temsilcisi Usame Hamdan, kalıcı ateşkesin İsrail seçim sonucuna bağlı olduğunu söyleyip “Likud kazanırsa anlaşmaya yanaşmaz. İktidar kazanırsa anlaşma yapabilir” dedi. 

Araplar tahrik edildi
Dün aşırı sağcı Ulusal Birlik’in Arapların Venezüella ya da Türkiye’ye gönderilmesini savunan adayı Ari Eldad Arap kasabası Ümmü Fehm’e gidince gerginlik çıktı. Bir başka aşırı sağcının seçim gözlemciliğini engelleyen polisler Eldad’a engel olamadı. Adayı korumak zorunda kalınca taş yağmuruna tutulan polisler, beş Arap’ı gözaltına aldı. Eldad bir mitinge elinde yılanla çıkıp, Knesset’te Arap vekillerle bulunduktan sonra yılandan korkmadığını söylemişti. (Dış Haberler)