Demokratik açılımda hazım sorunu var

Demokratik açılımda hazım sorunu var
Demokratik açılımda hazım sorunu var

BM Genel Sekreteri?nin verdiği yemekte Obama?nın masasında oturan Erdoğan, Obama ile kadeh kaldırdı. FOTOĞRAF: AA

Erdoğan Princeton Üniversitesi'ndeki konuşmasında demokratik açılım için 'Bir anda mümkün değil, hazmede hazmede, hazmettire hazmettire' dedi

NEW YORK - BM Genel Kurulu’nda dün yapacağı konuşma için New York’ta bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gece Princeton Üniversitesi’nde bir konferans verdi. Erdoğan, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi süreci, AB ile ilişkiler ve demokratik açılama dair önemli mesajlar gönderdi. 

Protokol ekimde mecliste
‘Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde çok önemli noktaya gelindiğini belirten Erdoğan, “Önyargılar öne çıkmazsa, iç siyaset düşünülerek adım atılmazsa, inanıyorum ki, parafe edilmiş anlaşma zabıtları ekimin 10 veya 11’i gibi parlamentoya gönderilecektir” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan-Türkiye maçına gittiğini hatırlatarak Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın da Türkiye’ye gelmesi gerektiğini söyleyen Başbakan, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanı rahatlıkla gidebiliyorsa siz de gelebilirsiniz. ‘Şunu yaparsan gelirim’ demek, uluslararası diplomaside çöpe atılmış düşüncelerdir” diye çıkıştı. 

‘Almıyoruz diyene dek’
Başbakan AB ile ilişkiler için “Biz NABUCCO’da en önemli ülkeyiz. Ama enerji başlığını açmıyorlar. Güney Kıbrıs ‘Evet’ demiyor” diye yakınıp ekledi: “Bir zamanlar şarkı vardı, ’Adaletin bu mu dünya’ diye. Böyle bir noktaya getirdiler. Adalet istiyoruz.” Erdoğan, “Ne yaparsanız yapın, biz bu yola girdik, ta ki ‘Biz sizi almıyoruz’ diyeceğiniz ana kadar devam edeceğiz, hedefimiz bu. Ticari kriterlere İstanbul, siyasi kriterlere de Ankara kriteri diyerek yolumuza devam ederiz” diye çıkıştı.
‘Demokratik açılım’la ilgili “Biz sorun alanlarını çözmek istiyoruz. Ya da azami çözümle bu sorun alanlarını asgariye indirmek istiyoruz. Kararlılıkla attığımız adımı başarıyla sonuçlandırmak istiyoruz” diyen Erdoğan, ‘demokratik açılım’ın sadece Kürt sorununa indirgenmemesi gerektiğini belirtti. “Tüm sorunlara eşit mesafedeyiz. Kürt meselesi bunlardan biri” vurgusu yapan Başbakan, “Kısa, orta ve uzun vadeli olarak bütün bu demokratik açılım sürecinin çalıştırmayı hedefliyoruz. Yani hepsi bir anda derseniz, tabii mümkün değil, hazmede hazmede, hazmettire hazmettire” ifadesini kullandı.  (aa)