Demokratlar Irak için tek yumruk

ABD'de Demokratların kontrolündeki Kongre, Başkan George W. Bush'un veto tehdidine karşın 124 milyar dolarlık savaş bütçesi tasarısını 'tüm savaşçı birliklerin Irak'tan 31 Mart 2008'de çekilmesi' şartıyla onaylarken...

ORANGEBURG - ABD'de Demokratların kontrolündeki Kongre, Başkan George W. Bush'un veto tehdidine karşın 124 milyar dolarlık savaş bütçesi tasarısını 'tüm savaşçı birliklerin Irak'tan 31 Mart 2008'de çekilmesi' şartıyla onaylarken, Demokrat başkan adayları Beyaz Saray'a karşı tek yumruk oldu. Kasım 2008'deki seçim öncesinde ilk kez televizyon tartışmasında buluşan sekiz aday, birbirleriyle atışmaktansa, Irak'tan çekilme takvimi vermemekte direnen Bush'a yüklendi.
Favori aday olan New York senatörü Hillary Clinton "Bu, ABD'nin kaybedeceği veya kazanacağı bir savaş değil. Iraklılara özgürlüğe sahip olma şansı verdik. Gerisi onlara kalmış" çıkışı yaptı. Clinton, "Başkan bizi Irak'tan çıkarmazsa, başkan olunca ben çıkaracağım" derken, 2003'te Kongre'de savaşı lehinde oy vermesine dair soruyu geçiştirdi: "Hatalarımı anlatacak kadar çok zamanım yok." İlk siyah başkan olma peşindeki Illinois senatörü Barrack Obama ise 'Irak'ta felaketlere tanık olunduğunu' vurgulayıp "Amerikalılar, Demokratlara da Cumhuriyetçilere de 'Savaşı bitir' dedi. Sadece bir imzamız eksik" diye konuştu.
Tartışma sonrası anketler Clinton'ı Obama karşısında yüzde 36'ya 31 oranla önde gösterdi.