Demokratlar işkenceyi silen CIA'e soruşturma istiyor

CIA'in üst düzey Kaide zanlılarının işkence sayılan tekniklerle sorgulandığı video kayıtlarını tam da Kongre'nin işkence iddialarını soruşturduğu 2005'te silmesi üzerine Demokratlar soruşturma için bastırıyor.

WASHINGTON - CIA'in üst düzey Kaide zanlılarının işkence sayılan tekniklerle sorgulandığı video kayıtlarını tam da Kongre'nin işkence iddialarını soruşturduğu 2005'te silmesi üzerine Demokratlar soruşturma için bastırıyor. CIA Başkanı Michael Hayden, ajanların kimliklerinin açığa çıkması ve Kaide'den misilleme riski nedeniyle en az iki Kaide zanlısının kaydının silindiğini ifşa etmişti. Washington Post, CIA'in işkenceye karışanları ve sorgulama tekniklerine onay veren üst düzey yetkilileri korumak için kasetleri imha ettiğini yazarken, Demokratlar da Hayden'ın gerekçesini reddedip kayıtlarda ajanların yüzlerini maskelemenin teknik olarak mümkün olduğunu belirtti.
'Ürkütücü ifşa' diye çıkışan Demokratlar, Adalet Bakanı Michael Mukasey'den CIA'in adaleti engelleme suçu işleyip işlemediğini soruşturmasını, bunun için özel savcı tayin etmesini istedi. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, "Başkan kasetleri anımsayamadı. Bush'un Hayden'e güveni tam" diyerek yönetimin imhada dahlinin olup olmadığına açıklık getirmedi.
Sergiye Cumhuriyetçiler kızgın
Bu sırada New York Halk Kütüphanesi'nde Nora Ligorano ve Marshall Reese'in 'Sıraya Girmek' adında Bush yönetimini fotomontajla suçlu resmeden sergisi büyük ilgi çekiyor. Sergi, Bush'un yanı sıra yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, eski danışmanı Karl Rove, eski Adalet Bakanı Alberto Gonzales ve eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in karakolda ellerinde tutuklu tabelalarıyla cephe ve profilden fotoğraflarından oluşuyor. Tabelalardaki suçun işlendiği tarihler, Irak'la ilgili konuşmalarına işaret ediyor. Bush, 'suçu işlediği' 28 Ocak 2003'te "Britanya, Saddam Hüseyin'in Afrika'dan uranyum temin etmeye çalıştığını öğrendi" demişti. Sergiyi 'Siyasi saldırı' addeden Cumhuriyetçiler, Demokratları suçlu gösteren alternatif sergiyle misilleme yapacaklarını söylüyor. (Dış Haberler)