Demokratlar İsrail uğruna çark etti

ABD Kongresi'nde çoğunluğu ele geçiren Demokratlar, Başkan George W. Bush'u zapt etme politikasından geri adım atıyor. Son olarak Irak'tan muharebe güçlerini 1 Eylül 2008'te tümüyle çekmesine yönelik...

WASHINGTON - ABD Kongresi'nde çoğunluğu ele geçiren Demokratlar, Başkan George W. Bush'u zapt etme politikasından geri adım atıyor. Son olarak Irak'tan muharebe güçlerini 1 Eylül 2008'te tümüyle çekmesine yönelik tasarının, Bush'un İran'a askeri müdahale için Kongre'den onay almasını şart koşan maddesi çıkarıldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile Demokrat liderler, İsrail'e olumsuz etkisi olacağına dair itirazlar yükseltince, İran şartını tasarıdan çıkardı.
Cheney Demokratlarla alay etti
Geçen hafta liberal ve muhafazakâr Demokratların kapalı kapılar ardındaki toplantısında Bush'un İran'a karşı elini kolunu bağlamaya yoğun muhalefet geldiği öğrenildi. Demokrat vekillerden Shelley Berkley, İsrail'de İran korkusunun yaygın olduğunu söyleyerek, "Bu madde ABD'nin İran'a karşı en büyük kozunu elinden alır" dedi. Başkan Yardımıcısı Dick Cheney ise Demokratlara 'Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' tepkisini gösterdi: "Hem İran'ın şerrine karşı saldırgan davranış, hem de en kötü düşmanlarımızın elini güçlendirecek ve İsrail'in en iyi dostu ABD'yi zayıflatacak şekilde Irak'tan çekilme istemek hiç tutarlı olmuyor doğrusu."