Demokratlar'dan Bush'a ilk Irak çelmesi

ABD'de Kongre'yi kontrol eden Demokratlar, Başkan George W. Bush'un Irak'a 21 bin 500 takviye asker gönderme planına çelme takıyor.

WASHINGTON - ABD'de Kongre'yi kontrol eden Demokratlar, Başkan George W. Bush'un Irak'a 21 bin 500 takviye asker gönderme planına çelme takıyor. Demokratlar 40-60 arasında Cumhuriyetçinin de desteğini alan tasarıyı dün 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin onayına sundu. 2003'te Irak savaşının başından beri ABD Kongresi, ilk kez asker gönderilmesi kararına güçlü bir cephe oluşturmuş oldu. Bağlayıcılığı olmayan sembolik tasarı, Bush'un savaş için talep ettiği 93 milyar dolarlık ek bütçeyi Kongre'den geçirmesini zorlaştırabilir.
'İran'ı vurmak için onay alması gerekir'
Yasalar Başkan'a asker gönderme yetkisi tanısa da gereken bütçe Kongre onayına bağlı. Benzer bir tasarıyı Senato da bugün oylayacak. Ay başında 100 üyeli Senato'da asker göndermeye karşı çıkan bir tasarı Cumhuriyetçilerin engellemesiyle kabul için gereken 60 oyu toplayamamıştı. Cumhuriyetçileri ikna için yumuşatılan tasarı, ilave güce karşı çıkarken 138 binlik askeri gücün ihtiyaçlarına tam destek veriyor. Demokratların diğer derdi Bush'un İran'ı vurmasıyken, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Bush'un İran'a savaş açması için Kongre onayı alması gerektiğini hatırlattı. (afp, ap)