Demokratların yarışı Hollywood'la kızıştı

Amerika'da 2008 başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin adayı olmak için kıyasıya rekabete giren Illinois senatörü Barack Obama ile New York senatörü Hillary Clinton arasında 'Hollywood bağışı kavgası' koptu.

WASHINGTON - Amerika'da 2008 başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin adayı olmak için kıyasıya rekabete giren Illinois senatörü Barack Obama ile New York senatörü Hillary Clinton arasında 'Hollywood bağışı kavgası' koptu. Bir dönem eski Başkan Bill Clinton'ın destekçisi olan Hollywood'lu bağışçı David Geffen'in Obama cephesine geçip siyahi adayı için 1.3 milyon dolar bağış toplaması ve eski first lady'i 'hırslı' ve 'kutuplaştırıcı' olmakla suçlaması kriz yarattı.
'Onun kadar hırslısı yok'
Fitili, DreamWorks film şirketi kurucusu Geffen'in salı günü düzenlediği bağış toplantısında, yönetmen Steven Spielberg ile ünlü yıldızlar Jennifer Aniston, Ben Stiller, Morgan Freeman, Barbara Streisand, George Clooney ve Eddie Murphy'ye çek defterlerini açtırıp Obama için 1.3 milyon dolar toplamasıyla ateşlendi. Ama Geffen, asıl darbeyi önceki gün New York Times'a demeciyle vurdu: "Siyasette herkes yalan söyler.
Ama eski başkan ve eşi bunu öyle rahat yapıyor ki, bu endişe verici. Clinton kadar kutuplaştırıcı birini bilmiyorum. Ama ne kadar zeki ve hırslı olursa olsun ve Tanrı biliyor ki ondan daha hırslısı da yok, acaba ülkeyi bir araya getirebilir mi?"
Bu açıklama ve bağış girişimi Clinton cephesini kızdırdı. Clinton, "Olumlu bir kampanya yürütmek istiyorum. Demokratlar ve Demokrat seçmenin şahsi yıkım politikası yapmasını istemiyorum" dese de, iletişim sorumlusu Howard Wolfson, Obama'nın halk önünde reddettiği 'biç ve yak politikası'nı asıl kendisinin uyguladığını savunup siyahi adayın özür dilemesini ve Geffen'in 2 bin 300 dolarlık bağışını iade etmesini talep etti. Wolfson, "Obama, en büyük bağışçısının Clinton'lara şahsi saldırılarını görmezden gelerek kendi sözlerine inanıp inanmadığına dair soru işaretleri yaratıyor. Dün 'biç ve yak' politikasını eleştirirken, bugün kampanyasının çöplük politikasını benimsemesine nasıl izin verir" çıkışı yaptı.
Yanıt önce Obama'nın sözcüsü Robert Gibbs'ten geldi: "Clinton'lar ile eskiden en büyük destekçileri olan birinin arasına girmeyeceğiz. Onlar için 18 milyon dolar toplarken Clinton'ların Geffen'le hiçbir sorunu yoktu."
'Niye özür dileyeyim'
Iowa mitinginde sorularla karşılaşan Obama da özür dilemezken, konuyu ustalıkla Clinton'ın en büyük açığı olan Irak'a getirdi: "Başkasının sözleri için niye özür dileyeceğim. Herkesin sözlerinden sorumlu tutulamam. Ayrıca Iowa seçmeninin ben ve Clinton'dan çok Irak konusunda kaygılı olduğu fikrindeyim." (afp, bbc)