'Denktaş'ın ardından Papadopulos da gitsin'

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu'nun yeni raporunda, Kıbrıs'ta çözüm için eski jenerasyon liderlerin uzaklaştırılmasının gerektiği dile getirilerek Rum lideri Tasos Papadopulos hedef alındı.

LEFKOŞA - Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu'nun yeni raporunda, Kıbrıs'ta çözüm için eski jenerasyon liderlerin uzaklaştırılmasının gerektiği dile getirilerek Rum lideri Tasos Papadopulos hedef alındı. Raporda, tıpkı Kıbrıs Türk tarafından Rauf Denktaş'ın iktidarı bırakması gibi Rum tarafında da Papadopulos'un gitmesi gerektiği görüşü ortaya konuldu.
Filelefteros'un dün yayımladığı raporun Kıbrıs bölümünde adada çözümü yolunda ilerleme fırsatları ele alındı. 'Eski jenerasyon liderlerin gitmesi beklenmeli' vurgusu yapılan rapordu, 'Bu sadece Denktaş'ın gitmesiyle ilgili değil. Rumları 2004'te Annan Planı'na olumsuz oy kullanmaya ikna eden ve Şubat 2008'deki başkanlığa aday olan Tasos Papadopulos'la da ilgili' denildi. Raporun AB, Rum Yönetimi, Yunanistan ve Türkiye'ye öneriler içeren bölümünde ise şunlar yer aldı:
'Fedakârlık gerektiği kabul edilsin'
'Rum hükümeti gerçekçi hedefler belirlesin ve Türklerle uzlaşının fedakârlık gerektireceğini kabul etsin.
Ada'nın birleşmesinin, ancak iki toplumlu, iki kesimli federasyonla başarılacağı kabul edilsin. AB'nin Kıbrıslı Türklere yönelik inisiyatifleri olumlu karşılansın. AB hükümetleri ve ABD, Kıbrıs Türk toplumu ve 'idaresini' ekonomik ve siyasi imkânlarla desteklesin. AB hükümetleri Kıbrıslı Türk liderlere davetlerde bulunsun'.
Raporun AB katkısıyla ilgili bölümünde ise Kıbrıs sorununun AB'nin Türkiye'yle ilişkilerinde temel engel teşkil ettiği belirtilerek bu durumun AB'yi kaçınılmaz olarak anlaşmazlıkta taraf yaptığına dikkat çekildi.