Derdi Gazze'nin sesi olmaktı

Gazze Şeridi'nde 12 Mart'ta kaçırıldıktan sonra dünya çapında bırakılması için eylemler yapılan ve destek için 200 bin imza toplanan BBC muhabiri Alan Johnston üç yıldır çalıştığı Gazze'de tarafsız haberleriyle saygınlık kazanmış bir gazeteci.

LONDRA - Gazze Şeridi'nde 12 Mart'ta kaçırıldıktan sonra dünya çapında bırakılması için eylemler yapılan ve destek için 200 bin imza toplanan BBC muhabiri Alan Johnston üç yıldır çalıştığı Gazze'de tarafsız haberleriyle saygınlık kazanmış bir gazeteci. 'Filistin dostu' diye bilinen 44 yaşındaki Johnston Tanzanya'nın Lindi kentinde doğmuş. İskoçya'nın başkenti Edinburg'taki Dolar Akademisi'nde İngilizce, Dundee Üniversitesi'nde siyaset, Cardiff'te gazetecilik eğitimleri alan Johnston BBC'ye 1991 yılında katıldı. Yıllarca Taşkent'te ardından Taliban döneminde Kâbil'de muhabirlik yapan Johnston, üç yıldır Gazze'deydi. Esirken kendisini en fazla kahreden şeyin Gazze'de olağanüstü olaylar yaşanırken bunları yazamamak olduğunu belirten Johnston, yokluğunda Londra Basın Kulübü tarafından 'yılın gazetecisi' ödülüne layık görüldü.
BM, AB ve İran Johnston için seferber olurken, İslam Ordusu'nun gazeteciye karşılık bırakılmasını istediği Britanya'da mahpus din adamı Ebu Kutada bile gazetecinin kurtuluşu için arabuluculuk önermişti. (Dış Haberler)