Destekçileri erteleme istedi

Soykırım tasarısı

ABD'deki 'Ermeni soykırımı' tasarısının destekçileri, Türkiye'nin sert çıkışı ve Beyaz Saray'ın baskısıyla vekil desteği azalınca erteleme kararı aldı. Destekçiler, Meclis Başkanı Pelosi'ye mektup yazdı: "Oylamayı yıl sonu veya 2008'e ertele."

WASHINGTON - ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komisyonu'nda 10 Ekim'de onaylanan 'Ermeni soykırımı' tasarısının kısa vadede genel kurula taşınması suya düştü. Özellikle Türkiye'nin Irak'ta askeri işbirliğini sınırlandırmasının ABD çıkarlarını zedeleyeceğini düşünen vekiller çark edince, tasarının sponsorları çareyi ertelemede buldu. Tasarının baş sponsorları olan dört Demokrat vekil Adam Schiff, Brad Sherman, Anna Eshoo ve Frank Pallone, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye mektup yazarak genel kuruldaki oylamayı 'bu yıl sonları veya 2008'e' erteleme çağrısı yaptı.
Geçen hafta 11 vekilin desteğini çekmesiyle imzacı vekil sayısının 226'dan 215'e inmesinin ardından gelen kararda tasarının reddedileceği kaygısı etkili oldu. Pelosi'ye yazılan mektupta, 'Arkadaşlarımızın çoğunun, tasarıyı desteklemek istediğine inanıyoruz. Öyle de olacaktır. Ama zamanlamanın daha uygun yapılması lazım. Tasarının bu yıl sonu veya 2008'te gündeme getirilmesi için çalışmalar sürecek.' Temsilciler Meclisi, 22 Kasım'daki Şükran Günü sebebiyle 16 Kasım'da tatile girdiğinden tasarının önceden gündeme alınması planlanıyordu. Ancak bu mektup üzerine Pelosi'nin ofisinden de, 'vekillerin kararının saygıyla karşılandığı' açıklaması yapıldı.
'Maalesef Türk lobisi parasını hak etti'
Schiff dün gelişmelerden Türkiye için çalışan lobicileri sorumlu tutup, "Maalesef Türk lobisi parasını hak etti. Kandırma ve bu baskı kampanyasında başarılı oldular. Maalesef dışişleri bakanlığımız da buna yardım etti" dedi. Schiff, tasarıyı ne zaman sunacakları sorusu karşısında "Yeterli oyumuz olduğundan emin olmak istiyoruz" yanıtı vererek, "En kötü şey tasarının onaylanmaması olur çünkü Türkiye, bunun soykırımın inkârı olduğunu savunacaktır" diye ekledi. Cumhuriyetçi grup lideri John Boehner ise ertelemeden memnun kalıp Demokrat vekillere yüklendi: "Bu, onlar için bir bozgun. Tüm bu durum, muhakemelerini sorgulattırıyor. Açık olalım. Ermeni halkının çektiği acılar trajik, ancak 90 yıllık bu konu, siyasiler değil tarihçiler tarafından karara bağlanmalı."
Ermeniler Bush yönetimini eleştirdi
Ermeniler ise hayal kırıklığına uğradı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) icra direktörü Aram Hampariyan, "Amerika'nın çıkarlarını, değerlerimizden taviz vererek ilerletmeye çalışmak, dış politikada hızlı bir düşüşün formülü" eleştirisi yöneltti. Ermeni Siyasi Eylem Komitesi icra direktörü Jason Capizzi ise 'Türk tehditleri' nedeniyle yönetimi anladığını söyledi. (Dış Haberler)