Detroit ölülerini gömecek para bulamıyor

Detroit ölülerini gömecek para bulamıyor
Detroit ölülerini gömecek para bulamıyor

*Mortgage krizinin en çok vurduğu kentlerden Detroit?teki viran manzaraya mortgage taksitlerini ödeyemeyenlerin terk ettiği evler de katıldı.
*İflaslık haline rağmen General Motors?un gökdelenleri henüz ayakta. Ama birkaç blok ötede eski işçilerinden bir kısmı barakalarda yaşıyor. FOTOĞRAF: REUTERS

DETROIT - ABD’nin otomobille özdeşleşip ‘Amerikan Rüyası’nı simgeleyen kenti Detroit, ekonomik krizden en çok otomotiv sektörünün etkilenmesi, şirketlerin iflas edip işçilerin sokağa konulmasının ardından ölülerini bile gömemez hale geldi. Detroit’teki merkez morgunun çelik raflarında beyaz ceset torbaları içinde, ayaklarına numaralar iliştirilmiş halde sehipsiz ölüler bekleşiyor. Bu yıl birara sayıları 70’e ulaştı. Aralarında bir kaçı yıllardır orada olsa da, son aylarda sahip çıkılmayan ceset sayısının rekor rakamlara ulaştığı söyleniyor. 

Kredi kartı da bitince
Morgun  soruşturma müfettişi Albert Samuels, “13 yıldır bu işteyim, hiç bu kadar sahipsiz ceset görmedim. Her şey geçen yılki ekonomik krizle başladı. Bu kadar çok insanı ölülerine son vazifelerini yerine getirmekte zorlandığını hiç görmemiştim” diyor.   Örneğin Darrel Vickers, büyünannesi öldüğünde babasının cenaze masraflarını yüzde 25 faizle kredi kartından ödediğini anlatıp ekliyor: “Halam eylülde öldü, ama işsiz ve parasız olduğumuzdan defin masraflarını karşılayamayacığımızı söyledik.”
Otopsi uzmanları bunların çoğunun doğal ölümler olduğunu, ölümlerin insanların sağlık sigortası ve ilaç alacak parası olmamasından kaynaklandığını söylüyor.

Cenaze için bağış
Bu manzara karşısında Detroit’ten çıkan Motown plak şirketinin çalışanları ‘May We Rest in Peace’ (Huzur içinde yatabailir miyiz) adlı vakıf kurdu. Bazı meşhur hiphopçularla irtibata geçen vakıf, 8 bin dolar bağış toplayarak geçen ay cesetlerin bir bölümünün gömülmesini sağlayabildi. Ama hala morgda 55 ceset bekliyor. Detroit’te otomotivin üç devi General Motors, Ford ve Chrysler krize sürüklenince, işsizlik yüzde 28’e fırlamış durumda. Bu, 1930’lardaki ‘Büyük Buhran’dan sonra en yüksek oran. Otomotiv işçisi sayısı 1 milyon 850 binden 900 bine düştü. Lüks gökdelenleri birkaç blok geçince çatıları sökülmüş, camları kırılmış, harabeye dönmüş evlerle karşılaşılıyor. Mortgage taksitlerini ödeyemeyip evlerini terk edenler alışveriş bölgelerinin bir kaç blok ötesinde tahta barakalarda yaşıyor. Time dergisi için Detroit’i mercek altına alan bir fotoğrafçı, kendini kıyamet sonrasını andıran bir şehirde hissettiğini belirtti. (Times, CNN)