Deveciyan 'O...' dedi

Fransa'da bu da oldu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin başı rezaletten kurtulmuyor: Sağ kolu Deveciyan, bir TV kanalı çekimdeyken, bir kadın vekile "O..." dedi. Kanal, sansür baskısını kabul etmedi. Deveciyan özür üstüne özür diledi, ama tepkileri kesemedi.
Haber: ARZU ÇAKIR MORIN / Arşivi

PARİS - Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ardından sağ kolu Patrick Deveciyan'ın 'uygunsuz halde' kameralara yakalanmasıyla Fransa'da siyasetin endazesi şaştı. Sarkozy, Rusya lideri Vladimir Putin'le G8 zirvesindeki görüşmesinden sarhoş çıktığı iddialarına dair skandalı yeni atlatmışken, bu kez partisi Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) lideri Ermeni asıllı Deveciyan bir kadın vekil için 'O.' dediği görüntülerin yayımıyla dünyanın diline düştü.
Deveciyan yerel Lyon kanalına (TLM) demeç verirken bir ara vekil arkadaşlarıyla sohbete daldı. Bir vekil, merkez sağcı adayı Anne-Marie Comparini'yi yenip meclise giren yeni vekil Michel Havard'ı tanıttıktan sonra Deveciyan'ın Comparini için "Cette salope, (Kendisi o...)" sözleri işitildi. Havard, daha sonra TLM'den sekiz saniyelik bu görüntüyü kesmesini istese de kanal yönetimi 'Deveciyan çekim yapıldığını biliyordu, bu ifadeyi çirkin buluyoruz' yanıtı vererek sansürü reddetti. Daha sonra Fransız YouTube'u Dailymotion'da yayımlanmaya başlayan görütüler, ilk saatlerde 70 bin kişi tarafından tıklandı. Deveciyan, 'özel bir sohbetten çalınan görüntülerin yayımını' kınayıp şu açıklamayı yaptı: "Böyle bir kelime kullandığım için üzgünüm. Maço değilim. Etrafımda çok kadın var. Comparini'yi telefonla arayıp özür diledim." Deveciyan ardından yazılı açıklamayla da kamuoyu önünde özür diledi. Comparini ise "Bu sözü gerçekten şoke edici ve çirkin. Bu, kadınlara karşı genel bir saygısızlık. Kadınların daha çok siyasete girmesi gereğini gösteriyor" tepkisini verdi
Sarkozy'yi de kızdırdı
Ancak özür dilemesi Deveciyan'a tepkileri dindirmedi. Hamisi Sarkozy bile "Ne bir kadın ne de hiç kimse hakkında böyle konuşulamaz" dedi. Yine de Deveciyan özür dilediği için cezaya gerek olmadığını savundu. Kadın Adalet Bakanı Rachida Dati de "Bir kadın için böyle bir söz kullanılması hoşgörülemez" tepkisi gösterdi.
'Ermeni soykırımı' yasasının yılmaz savunucusu Deveciyan'ın sıkıntısı Novartis'in dün açıklanan 'En nefret edilen 10 siyasi' anketinde 7. sıraya yerleşmesiyle katlandı.