Devrik lider darbeci yönetimle görüşecek

Devrik lider darbeci yönetimle görüşecek
Devrik lider darbeci yönetimle görüşecek

Zelaya yandaşları, pantolonlarının arkasına ?Darbeye hayır? sticker?ları yapıştırarak dolaşıyor. FOTOĞRAF: AFP

TEGUCIGALPA - Orta Amerika ülkesi Honduras’ta ordu, Kongre ve yargının ortaklaşa darbesi, ABD’nin devreye girmesiyle masada çözülme aşamasına doğru evriliyor.
Amerikan Devletleri Örgütü’nün (OAS) üyeliğini askıya aldığı, başta Latin Amerika olmak üzere dünya ülkelerinin de tecritiyle cezalandırmaya giriştiği darbeci yönetime son darbe ABD ordusunun 16.5 milyon dolarlık askeri yardımı askıya alması oldu. Washington’ın geri adım atılmazsa Tegucigalpa’ya verilecek 180 milyon dolarlık yardımın da riske gireceği ültimatomu eşliğinde devrilerek pijamalarıyla ülkeden sürülen Devlet Başkanı Manuel Zelaya ile darbeci yönetimin lideri Roberto Micheletti’nin, dün ilk kez komşu Kosta Rica’da Nobel Barış ödüllü Devlet Başkanı Oscar Arias arabuluculuğunda bir araya gelmesi planlanıyordu. Ancak Honduras Kongresi’nin çıkaracağı bir afla devlet başkanının ülkeye dönüşünün önünün açılması spekülasyonları ayyuka çıksa da iki liderin de tavizsiz görüntü çizmesi uzlaşı umutlarını şimdilik erteliyor. Görüşme öncesi Zelaya, darbecilerin 24 saat içinde iktidarı bırakma çağrısı yaptı. Micheletti ise “Pazarlık yok, konuşmaya gidiyoruz” karşılığını verdi.
Bu arada Honduras darbeci yönetiminin solcu Daniel Ortega yönetimindeki komşu Nikaragua ile gerilimi de dinmek bilmiyor. Micheletti yönetimi darbe sonrası Nikaragua’yı sınıra asker yığmakla suçlamışken, dün de Nikaragua’nın Michelletti’nin Kosta Rica’ya gitmesi gereken uçağına hava sahasını kapatttığı haberi geldi. Nikaragualı yetkililerin, gerekçe olarak darbe günü Zelaya’yı taşıyan uçağın hava sahalarını ihlalini gösterdiği söyleniyor. (afp, ap)