Devrim Muhafızı da ültimatom verdi

Devrim Muhafızı da ültimatom verdi
Devrim Muhafızı da ültimatom verdi

Tahran?dan haber ve görüntü akışı sınırlanıyor. Cumartesi günkü gösterilerde polisle çıkan atışmalarda sokaklar savaş alanına dönmüştü. FOTOĞRAF: AA

İran'da pes etmeyen Musavi, barışçı gösterileri sürdürme çağrısı yaparken, Hamaney'in ardından Devrim Muhafızları'ndan da ültimatom geldi: 'Komploculara karşı devrimci müdahaleye hazırız'. Dün Tahran'daki gösteriler sönük kalırken, yargıdan Musavi'ye karşı yasal girişim sinyali geldi

TAHRAN - İran’da cumhurbaşkanlığı seçim sonucunu protesto gösterileri bastırılmaya çalışılırken, pes etmeyen reformcu aday Mir Hüseyin Musavi’nin barışçı gösterilerin sukünetle devam etmesi çağrısına karşılık rejim demir yumruğunu indireceğinin işaretini veriyor. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in cuma hutbesinde ‘Gösteriler kesilmezse kan dökülür, sorumlu olursunuz’ ültimatomunun ardından dün Devrim Muhafızları ‘komploculara karşı devrimci müdahaleye hazırız’ açıklaması yaptı. Yargı’dan da Musavi’ye yargılanma olasılığı tehdidi geldi.
Tahran’da can kaybının 20’ye yaklaşması ve cumartesi 400’den fazla kişinin gözaltına alınmasına rağmen, dün Musavi taraftarları yeni gösteri için toplandı. Güvenlik güçleri Hafti Tir Meydanı’nda toplanan 1000 kişiyi püskürtmek için havaya ateş açıp gözyaşartıcı gaz sıktı. Önceki gece Musavi web sitesinden “Cumartesi öldürülenlerin yasını tutan biri olarak sevgili halkımı cebr-i nefse davet ediyorum. Ülke size ait. Devrim sizin mirasınız. Yalan ve hileyi protesto sizin hakkınız. Hakkınızı alacağınızdan umutlu olun ve sizi öfkelendirmeye çalışanların galip gelmesine izin vermeyin” açıklamasını yaptı. Musavi gözaltındakilerin bırakılmasını isterken, ‘kitlesel tutuklamaların toplumla ülkenin silahlı kuvvetleri arasındaki bağı koparacağı uyarısı da yaptı. Dün taraftarları ölenlerin anısına yeşil kurdele bağlı siyah mumlar taşınıp yerel saatle 17.00’den itibaren iki saat araçlarının farlarının açık tutulması çağrısında bulundu. 

Nida için...
Özellikle ölüm anının cep telefonuna kaydedildiği iddia edilen Nida adlı üniversite öğrencisi kızın adı anıldı. İnternette yayımlanmasıyla protestoların ikonu haline gelen görüntülerde, Nida’nın göğsünden vurulduğu, kanlar içinde kaldığı, ağzından burnundan kan fışkırdığı ve babasının haykırışları arasında bir kaç dakika içinde can verdiği görülüyor.
Bu direniş karşısında, önceki gösterilere polis ve Besiç milisleri müdahale etmişken, Devrim Muhafızları devreye girdi. İran ordusunun parçası olup dini lidere sadakatla bağlı, sadece karada 125 bin üyesi bulunan Muhafazların web sitesinden şu açıklama yapıldı: “Bazı adayların çağrısını yaptığı yasadışı gösterilerde kargaşa çıkaranlarla çatışmaktan çekinmeyeceğiz. Sabotajlara ve eylemlere son versinler. Direnenler İran’a komplo kurmakla suçlanacak. Devrim Muhafızları, Besiçler, diğer güvenlik-disiplin güçlerinin kararlılığı ve devrimci müdahalesine hazırlıklı olsunlar.” Batı’ya atıfla “Zorba güçler İran’ın içişlerine karışmasın ve kargaşa çıkaranları desteklemesin” uyarısında da bulunuldu. Meclisin yargı komisyonu başkanı Ali Şahruhi de, yasadışı gösteri çağrıları ve kışkırtıcı açıklamalarda bulunan Musevi’nin yakalanıp yargılanması için yasal zeminin olduğunu söyledi.
Tahran polisi sadece cumartesi Azadi Meydanı’nında 457 kişinin yakalandığını, aralarında Irak’taki Eşref Kampı’nda eğitilip İran’a sızdırılan Halkın Mücahitleri üyelerinin de olduğunu duyururken, kimseye ateş açmadığını iddia etti. Tahran Başsavcısı de ‘kimliği bilinmeyen barbarların, silahlı sabotajcıların’ ateş açıp insanları öldürdüğünü öne sürdü.
Musavi destekçisi eski cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin gözaltına alınan büyük kızı Faize, Faize’nin kızı, Rafsancani’nin eşinin kuzeni Hüseyin Maraşi’nin eşi, kızı ve gelini ise bırakıldı. Merkez sağcı Karguzeran grubunun sözcüsü Maraşi, “Ahmedinecad hükümeti meşru olmayacağından ülkenin idaresinde krizler çıkacak demektir. Musavi gerçek İslam cumhuriyetinin savunucularını kucaklayacak siyasi bir cephe kurmalı” tavsiyesi yapıp Rafsancani’nin buna yardım edebileceğini söyledi. Dini liderin seçime hile karıştığı iddialarını incelemekle görevlendirdiği Anayasayı Koruyucular Konseyi’nden (AKK) de ilginç bir açıklama geldi. 

AKK: Usulsüzlük var ama...
AKK sözcüsü Abbas Ali Kadhodai, 50 bölgede kullanılan oyların kayıtlı seçmen sayısından fazla olduğunu kabul edip, “Ama toplamı 3 milyonu geçmiyor ve sonucu etkilemiyor” dedi. Ahmedinecad’ın üç rakibi, 170 seçim bölgesinde seçmen sayısından fazla oy kullanıldığı ve 646 usulsüzlük yapıldığı şikayetinde bulunmuştu. Meclis Başkanı Ali Laricani de eleştirilerini “Halkın büyük kısmı seçim sonucunu farklı algılıyor. Buna saygı göstermeli” diye sürdürdü. (Dış Haberler)