Devrim Muhafızları 'kadife devrimi bastırırız' tehdidi savurunca...

Devrim Muhafızları 'kadife devrimi bastırırız' tehdidi savurunca...
Devrim Muhafızları 'kadife devrimi bastırırız' tehdidi savurunca...

Musavi, seçim merkezlerine gözetmenlerin alınmaması ve mesaj trafiğinin enellenmesinden yakındı.

TAHRAN - İran yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere dün sandık başına akın ederken, seçime Devrim Muhafızları’nın olası ‘kadife devrim’e izin verilmeyeceği, buna karşı reformcuların da sandığa müdahale edileceği uyarılarının yol açtığı gerilim damgasını vurdu. Çok tutkulu ve renkli kampanyanın ardından siyasetin tepesinde yaşanan restleşmeler sandığın geleceğine dair kuşkular yarattı. Musavi’nin kampanya rengi yeşillere bürünüp internet ve SMS ile sereferber olan reformcuların sandığa hile karıştırılması halinde sokaklara döneceklerine dair söylenti üzerine ilk çıkışı Ahmedinecad’ı destekliyor gözüken Devrim Muhafızları Komutanı Yedullah Civani yaptı. Civani “Böyle bir senaryo İslam devletinin siyasal yapısı nedeniyle İran’da başarıya ulaşamaz. Şuna inanıyorum halkın uyanıklığı sayesinde herhangi bir kadife devrim daha tomurcuk halindeyken engellenir” dedi. 

Dikkat müdahale olabilir
Bunu müdahele olarak gören Musavi, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e mektup yazarak “Bazı komutanlar ve Besic yetkililerinin seçime müdahale ile ilgili ifadeleri var. Doğruysa bu hareket hem yasaların ihlalidir hem de komutanlar arasındaki çatlağı şiddetlendirir” uyarısı yaptı. Dün sandıklar açıldığında halk erkenden cami ve okullara kurulan seçim merkezlerine koşarken Musavi bu kez gözlemcilerin sandıklara yaklaştırılmadığını belirtip olası hile olaylarına dikkati çekti: “Temsilcilerimizden bazılarının sandık başında bulunması engellenmiştir ve bizim seçimleri gözetlememize izin vermiyorlar. Yetkililerden bu sorunu en kısa zamanda çözmesini bekliyoruz.” Hamaney ise seçmenlere katılımın yanı sıra sükunet ve taşkınlıktan uzak durma çağrısı yaptı. Dini lider Tahran’da oyunu kullandıktan sonra da “Oy kullanmak akli ve şerri açıdan bir vazife. Halktan sandık başına gitmelerini, ülke idaresinde paylarına düşen görevi yerine getirmelerini istiyorum” dedi. Reformcular da Twitter ‘da ‘Bugün İran için karar günü’ diyerek ‘sandığa küsmüş seçmenleri’oy vereye çağrırken Musavi’nin kampanyası mesaj trafiğinin engellendiğinden yakındı. 

Reformcuların bürosuna saldırı
Seçimdeki tek olumsuz olay Musavi’nin Tahran’daki bir seçim bürosuna gözyaşı bombası atılması oldu. Olayda yaralanan olmadı. 45 bin sandığın kurulduğu seçimin güvenliğini 200 bin güvenlik görevlisi sağlarken oylamayı yerli ve yabancı 800 gazeteci izledi. İran seçimleri genelde ‘adil’ bulunsa da yabancı gözlemcilere izin yok. (Dış Haberler)