Devrim Muhafızları'na 'terörist' yaftası

Amerikan yönetimi 1984'ten beri 'teröre destek veren ülke' olarak gördüğü ve 2001'de de 'şeytan ekseni'ne yerleştirdiği İran'ın en önemli savunma gücü Devrim Muhafızları'nı (Pastaran) terör örgütü listesine koymaya hazırlanıyor.

WASHINGTON - Amerikan yönetimi 1984'ten beri 'teröre destek veren ülke' olarak gördüğü ve 2001'de de 'şeytan ekseni'ne yerleştirdiği İran'ın en önemli savunma gücü Devrim Muhafızları'nı (Pastaran) terör örgütü listesine koymaya hazırlanıyor. Bush yönetimi 'Irak ve Afganistan'da yıkıcı faaliyette bulunduğu ve Ortadoğu'daki terör örgütlerini desteklediği' gerekçesiyle bu adımı resmen attığında ilk kez egemen bir devletin silahlı kuvvetlerini terörist olarak nitelemiş olacak.
Adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi haberi doğrularken, bir İran Dışişleri yetkilisi, kararı 'değersiz propaganda' diye niteledi. 'Henüz değerlendirildiği' için karar hakkında yorum yapmayacaklarını belirten yetkili, "Amerikalı yetkililerin İran'a karşı propaganda ve psikolojik eylemlerinin parçası" eleştirisi yaptı.
Kendi kara, hava ve deniz kuvvetiyle istihbarat birimi olan Devrim Muhafızları ülke savunmasında en önemli güç görülüyor. Terör listesine girince Devrim Muhafızları'nın ABD'de 'olmayan' banka hesaplarına ve mal varlıklarına el konulacak, tüm ticari ilişkilerine ve mali faaliyetlerine son verilecek. ABD Dışişleri'nin şu anda 42 kişilik terör listesinde Kaide, Hizbullah, Hamas ve İslami Cihad gibi örgütler yer alıyor.
'İki amaç var'
Karar, Dışışleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Avrupalı müttefiklerine İran'ın nükleer programına karşı BM Güvenlik Konseyi'nden daha sıkı yaptırım kararı çıkmazsa ABD'nin tek yanlı adımlar atacağı uyarısı yapmasının ardından geldi. Başkan George W. Bush da, 28 yıl sonra ABD'nin Tahran'la Irak krizi özelinde ilk kez doğrudan temasa geçtiği dönemde Devrim Muhafızları'nı sıklıkla Irak'ta Şiileri, Afganistan'da Taliban'ı destekleyip istikrar bozan unsur diye zikrediyordu. Yönetimin haftalardır Devrim Muhafızları'nı tamamen veya sadece ona bağlı Kudüs Gücü'nü listeye alıp almamayı tartıştığı belirtiliyor.
Fikir annesi Rice
Öneri sahibinin Rice olduğu söyleniyor. Avrupalı diplomatlara göre, kararın iki amacı var. İlki, yönetimde İran'a askeri müdahaleyi savunan şahinleri bir süreliğine teskin, ikincisi Konsey'de Tahran'a sert yaptırımlar için müttefiklerde baskı kurmak. Hazine Bakanlığı da, İran'ın mali kurumlarının dışında iş yapmasını yasaklamak ve yetkililere seyahat kısıtlamasnı genişletmek dahil daha sert yaptırımlar öngören tasarı üzerinde çalışıyor. Tasarının eylülde Konsey'e sunulması, Bush'un da Muhafızlar'a dair kararını Konsey toplantısı öncesi açıklaması öngörülüyor.
Ahmedinecad güldü
Gücünü Pastaran'dan alan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Afganistan gezisinde meslektaşı Hamid Karzai'yle dostluk pekiştirirken, Taliban'a silah yardımı iddiasını gülerek yanıtladı: "Derin tereddütlüyüm. Kardeş ülkenin istikrarı bölge için çok önemli. Aynı suçlamayı Irak'ta yaptılar. ABD, dost olmamızı istemiyor." (Dış Haberler)