Devrim patenti müsrif oğulda

Ukrayna lideri Yuşçenko'nun 19 yaşındaki oğlu Andrey'in servetinin sırrı: 'Turuncu Devrim'in patent hakları ondaymış.

KİEV - Ukrayna'nın 'Turuncu Devrim'le iktidara gelen Batı yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun 19 yaşındaki oğlu Andrey'in, 'bu değirmenin suyu nereden geliyor' tartışması yaratan ölçüsüz harcamalarının kaynağı ortaya çıktı. 'Tanrı'nın oğlu' lakaplı Andrey, meğer 'devrim ticareti' zenginiymiş. Andrey'in bilinen kazancından yüksek bütçesi, babasının
'Turuncu Devrimi'nin 'patentini' almasından gelen gelirlerden oluşuyormuş.
Bu gelirin varlığı, Yuşçenko'nun hukuki danışmanı Mykola Katerynchuk'un, Andrey'i 'aklayıp' hakkındaki rivayetleri bitirmek için yaptığı açıklamayla ortaya çıktı. Katerynchuk, "Andrey, devrimde kullandığımız tüm siyasi markaların telif hakkına sahip. Bu işlemi ben şahsen yaptım. Bunu gelir kalemlerini hesaplamaya çalışanlar için söylüyorum" dedi.
Turuncu Devrim'in baba Yuşçenko'nun çizdiği logolarının Ukrayna dışındaki ülkelerde de popüler olduğunu söyleyen Katerynchuk, "Bunların Andrey'i zengin yaptığını söyleyemem ama o girişimci bir genç. Vergi beyanını yapınca göreceğiz" diye konuştu.
Andrey, 130 bin avroluk BMW M6'sı, 35 bin avroluk Vertu marka özel yapım cep telefonu ve sevgilisi Anna ile gittiği lüks kulüplerde bin avroluk şampanyalar içen bir playboy olmasıyla tanınıyor. Babasının yolsuzluğa karşı savaşını da tartışmaya açan Andrey'in, Turuncu Devrim'in gelirlerini 'cebe indirmesi' de tepki çekti. Andrey'in lüks hayatını haber yapan Ukraynkaya Pravda gazetesi, 'Devrim, Yuşçenko'nun oğlu tarafından özelleştirildi mi?' başlığını atarken, basında 'Halk Devrimi'nin paralarının niye lüks tüketime harcandığı ve Andrey'in, ne hakla bu telif haklarına sahip olduğu sorularını sordu.
'Bağımsızlık Meydanı havası' bile satıldı
2004 sonundaki 'Turuncu Devrim', dünyada büyük bir ticari markaya dönüşmüştü. 'Turuncu Devrim' markalı ürünler arasında tişörtler, kupalar ve hatta içinde devrimin yapıldığı Bağımsızlık Meydanı'ndan çekilen havanın bulunduğu kutular bile var. Kesin rakamlar olmasa da 'Turuncu Devrim' sektörü milyonlarca dolarla hesaplanıyor. Yuşçenko'nun sözcüsü ise, iddiaları yalanlasa da "Yuşçenko ailesi, Turuncu Devrim'i korumak amacıyla patent haklarını satın aldı. Bunu ticari amaçla kullanmak gibi bir niyetleri asla olmadı. Bundan hiçbir gelir elde etmediler" iddiasında bulundu. (Guardian, afp)