Diaspora kaygılı: Türkiye bizi bölüyor

WASHINGTON - Amerika’da yeni Başkan Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyarete iki hafta süre kala Temsilciler Meclisi’ne 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınmasını talep eden yeni tasarı sunulmuşken, Ermeni lobisi Erivan ile diyalog yürüten Ankara’yı Ermenistan ile Ermeni lobisinin arasını bozmaya çalışmakla suçladı. Amerikan Ermenilerine hitaben bir açıklama yayımlayan ANCA Başkanı Ken Hachikian, Türkiye’nin Ermeni diasporasıyla Ermenistan’ın arasını açmaya çalıştığını ileri sürdü. “Demiri tavında dövmemiz gerek” diyen Hachikian, ‘ortak davaya katkı’ için Amerikalı Ermenilerin ANCA’ya para bağışında bulunmalarını istedi.

Babacan: Erivan’la yakınlaşma çok önemli
Ankara ise en başta bölgesinde normalleşme ve istikrar için Erivan’la yakınlaşmaya büyük önem atfettiği mesajını veriyor. Önceki gece Kanal 7’ye konuşan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye-Ermenistan, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki müzakere sürecine ve bunun Kuzey Kafkasya’da yaratacağı yeni jeopolitik duruma dikkat çekip, bu sürecin üçüncü ülkelerdeki girişimlerle gölgelenme olasılığına dair uyardı: “Bu kadar geniş bir perspektifle biz geleceğe bakarken, üçüncü bir ülkede bir müdahalenin çok yanlış olduğunu düşünüyoruz. Umarız rasyonel olmayan bir adım atılmaz, bunu da Amerikalı dostlarımızla açıkça konuşuyoruz. Umarız yanlış adım olmaz.”

‘Obama soykırımı anmaz, tasarı geçer’
Ermeni çevrelerinde ise Obama’nın Türkiye ziyareti öncesi spekülasyon çok. Ermenistan Bilim Akademisi’nden Türkiye uzmanı Artak Şakaryan, meclise sunulan yeni tasarının Washington’a Türkiye ile ilişkilerinde ‘koz’ verdiğini savundu. Şakaryan, Obama’nın 24 Nisan’daki başkanlık açıklamasında ‘soykırım’ı anmayacağını, bunun telafisi olarak da tasarının geçeceğini öne sürdü. (aa, anka)