Diaspora Sarkisyan'ı zorluyor

Diaspora Sarkisyan'ı zorluyor
Diaspora Sarkisyan'ı zorluyor

2 bin kadar Lübnanlı Ermeni, Beyrut?ta Sarkisyan?ı protestolarla karşılarken polisle çatıştı FOTOĞRAF: AFP

Sarkisyan, Türkiye ile normalleşmeye diasporayı ikna edemezken, Nalbantyan imza için 10 Ekim tarihini doğrulamayıp, Türkiye'yi 'acelecilikle' suçladı. Türk ve İsviçre diplomatik kaynakları ise 'İmza töreni yapılacak, sorun davetli listesinde' diyor
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi protokollerini diasporaya anlatmak üzere çıktığı turda protestolarla karşılaşırken, İsviçre’nin ev sahibi olarak 10 Ekim’de protokollerin imzalanacağı toplantıyı planlandığı gibi önceki gün ilan etmemesi dikkat çekti. İsviçreli ve Türk diplomatlar, davetli listesinde anlaşılaması sebebiyle törenin ilan edilemediğini savunurken, 10 Ekim’de törenin mutlaka yapılacağını söyledi. Gelgelelim Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, protokollerin cumartesi imzalanacağını doğrulamazken, bu konuda Türk tarafının aceleci davrandığını ima etti. 

Aliyev’e de ters çıktı
AFP’ye konuşan Nalbandyan, “Bu manada bir şeyi ilana hazır olduğumuzda birlikte ederiz. Bu, iki taraflı bir süreç. Taraflardan biri tek taraflı ilanda bulunmamalı” dedi. Türkiye’deki ‘Karabağ’da Ermeni işgali bitmeden sınır açılmamalı’ tartışmalarına atıfla “Önşart varsayan açıklamalar normalleşme yolunda ciddi engel ve zorluk yaratır” diyen Ermeni bakan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Karabağ müzakerelerinde son evreye girildiği sözlerini de tersledi: “Acil ilerleme göremiyorum. Bu beklentiler nereden kaynaklanıyor, bilmiyorum. Azeri lider böyle bir şey söylüyorsa, umarım Bakü çözüm yolunda gerekli adımları atar.”
İsviçreli yetkililer ise Türkiye ile Ermenistan’ın protokollere dair tam mutabakat içinde olduğunu, sorunun davetlilerin konfirmasyonlarının gecikmesinden kaynaklandığını söyledi. İsviçre’nin Türkiye, Ermenistan ve Ermeni diasporasına sadece Rusya ile ABD’nin çağrılmasını kabul ettiremeyince AGİT Minsk Grubu ile AB temsilcilerini davet ettiği, ama bu ülkelerin kimleri göndereceklerini zamanında bildirmedikleri kaydedildi. Davetli krizi çözülemese de İsviçre, Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanları düzeyinde tören yapılmasının sağlanacağı vurgulandı. 

Gül’den Bursa uyarısı
Yarın Aliyev ile Sarkisyan’ın Moldova’daki temasında ilerleme kaydedilmesi de, Türkiye-Ermenistan sürecinin hızlanması açısından mühim. 14 Ekim’de Sarkisyan’ın Bursa’da yapılacak Türkiye-Ermenistan maçına gelmesi bekleniyor. Ermeni lideri Bursa’ya davet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Bursa heyetini kabulünde “Biz Ermenistan’dan alkışlarla uğurlandık. Bursa’dan dünyaya misafirperverlik dersi verelim. Bu karşılaşmanın dünya barışına örnek olmasını diliyorum” uyarısı yaptı.
Dün ABD Başkanı Barack Obama’nın da, Sarkisyan’ı telefonla arayıp Türkiye ile sürecin önşartsız sürmesi ve Dağlık Karabağ’yla ilintilendirilmemesini istedi.