Dilekçeci Çinliler 'zırdeli' etiketine isyan etti

Dilekçeci Çinliler 'zırdeli' etiketine isyan etti
Dilekçeci Çinliler 'zırdeli' etiketine isyan etti

Çoğu yaşlı başlı 200 gösterici ellerinde şikâyet dilekçeleriyle Prof Sun?un kendilerini ?akıl hastası? diye nitelemesini protesto etti. Polis 50 kadarını karga tulumba götürdü. FOTOĞRAFLAR: REUTERS

PEKİN - Çin’de komünist yönetim muhaliflere göz açtırmazken, imparatorluk devrinden kalan bir gelenekle sade vatandaş dilekçe büroları aracılığıyla şikâyetlerini devlete iletebiliyor. Ama üst düzey yetkililerle ilgili kritik şikâyetlerde bulunan dilekçecilerin sonu akıl hastanelerinde gözaltına alınmak da olabiliyor. Dolayısıyla en prestijli eğitim kurumlarından Pekin Üniversitesi’nin adli bilirkişi merkezinin başkanı dilekçe sahiplerinin yüzde 99’unun zırdeli olduğunu söyleyince, isyan çıktı. Önceki gün çoğu yaşlı 200 dilekçeci üniversite önüne kamp kurup gösteriye başladı. Bunun üzerine profesör Sun Dongdong özür diledi, hatta özür açıklaması dağıtıldı, ama kalabalık dağılmadı. Polis dün öğle saatlerinde 50 göstericiyi karga tulumba götürdü.
Protestocuların görevden alınmasını istediği bilirkişi Sun, medyanın sözlerini çarpıttığını, “Profesyonel dilekçecilerin yüzde 99’u akıl hastası” değil, “Bizzat karşılaştıklarımın yüzde 99’u akıl hastasıydı” dediğini savundu. Ta doğu illerinden üniversite önündeki protestoya gelen Xu Jiajiao ise “Yolsuz yetkililer beni dövüp dişlerimi döktü. O kadar zalimler. Şimdi de Sun çıkıp biz dilekçeçilerin deli olduğunu söylüyor. Bence deli olan profesörün kendisi” diye çıkıştı. İnsan hakları savunucusu Liu Feiyue de, profesöre karşı dilekçe örgütleyip, “Eğer bu görüşleri tekzip edilmezse, daha fazla dilekçecinin akıl hastanelerinde tıkılması yönünde kullanılabilir” dedi. (Reuters)