Dinlerarası diyalog toplantısı iptal

Kıbrıs'ta Türk ve Rum dini liderlerinin bir araya geleceği dinlerarası diyalog toplantısı, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un yorumlarına takıldı.

LEFKOŞA - Kıbrıs'ta Türk ve Rum dini liderlerinin bir araya geleceği dinlerarası diyalog toplantısı, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un yorumlarına takıldı. KKTC Din İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer, Hrisostomos'un KKTC'nin işgal altında olduğunu öne sürüp burada yağmalanan kiliseleri geri isteyeceği yönünde önceki gün basına yansıyan açıklamaları nedeniyle toplantının iptal edildiğini duyurdu.
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer'le görüştükten sonra toplantıyı iptal ettiklerini duyuran Yönlüer, Hrisostomos'u 'bardağı taşıracak' açıklamalar yapmakla suçladı: "Marjinal ve radikal bir politikacı gibi 'İşgal güçleri Kıbrıs'tan gitsin' ve 'yerleşik' dediği soydaşlarımıza 'Çekip gitsin' diyor. Bu, din adamının işi değil. Biz Allah'ın emrettiği dinlerarası diyalog ve hoşgörüyü toplumlarımıza anlatmalıyız." Hrisostomos'un KKTC'deki kiliseleri buluşmanın ana maddesine dönüştürmeye çalışmasına anlam veremediğini vurgulayan Yönlüer, "Umarım pozisyonunu gözden geçirip dinlerarası diyalog adına yapıcı bir tutum belirler" dedi.
Kilisenin açıklamasında ise "Yönlüer, şartların uygun olduğunu düşündüğünde başpiskopos kendisiyle görüşmeye hazırdır" denildi. (aa, afp)