Diplomaside nefes kesecek hafta

Diplomaside nefes kesecek hafta
Diplomaside nefes kesecek hafta

Obama?nın yeni stratejisinin odağındaki Pakistan?da olaysız gün geçmiyor. 700 kişinin bulunduğu polis akademisine dalan saldırganlar terör estirdi. FOTOĞRAFlar: AFP

Türkiye Obama'yı ağırlamaya hazırlanırken dış politikada kritik kararlarla yüzleşecek. Afganistan ve Pakistan liderlerini üçüncü kez buluşturacak Ankara, NATO genel sekreterliği için Danimarka lideri Rasmussen'e vetosunun akıbeti, Afganistan'a ek asker ve Ermeni sınırını açmaya dair kararlar alacak
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türkiye bu hafta dış politikada kritik kararlarla yüzleşiyor. ABD Başkanı Barack Obama’yı ağırlamak da dahil olmak üzere 1 Nisan’dan 7 Nisan akşamına dek baş döndürücü bir diplomasi trafiği yaşayacak Türkiye, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO genel sekreteri olmasına karşı açtığı ‘Hayır’ cephesinin nasıl sonuçlanacağı, Afganistan’a takviye asker gönderme, Irak’tan çekilen ABD askerlerine topraklarını kullandırma ve 24 Nisan’dan önce yeni Ermeni açılımı yapma gibi önemli konuları karara bağlayacak. 
AFPAK ZİRVESİ: Pakistan’da üslenen Taliban ile Kaide’nin Afganistan’ı karıştırdığı suçlaması yüzünden ilişkileri gerilimli iki ülkenin liderlerini Türkiye üçüncü kez buluşturacak. Yarın Ankara’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesindeki AfPak zirvesini bölgeyle ilgili yeni stratejisini belirleyen ABD ile NATO da yakından izleyecek. 

Ankara asker yollamaya soğuk

NATO ZİRVESİ: 3-4 Nisan’da Fransa’nın Strasbourg ve Almanya’nın Kehl kentlerinin evsahipliği yapacağı NATO’nun 60. yıldönümü zirvesinin gündemi Afganistan. Obama 17 bin Amerikan askeri takviyesi kararını Avrupalıların da takip etmesini isteyecek. Ayrıca dün NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Afgan güvenlik güçlerinin masrafları için yılda 2 milyar dolarlık fon talep etti. Yazın barışgücü ISAF’ın komutasını tekrar üstlenmeyi kabul eden Ankara, cepheye asker göndermeye ise soğuk. 
RASMUSSEN’E ‘HAYIR’: NATO zirvesinde temmuzda genel sekreterliği kimin devralacağına dair nabız yoklanacak. Dört yıl önce Hz. Muhammed’e ‘hakaret’ karitatürleri krizinde özür dilemeyi ve Roj TV’nin yayımlarını kesmeyi reddetmiş Danimarka Başbakanı’na Türkiye’nin vetosu söz konusu. Hükümet İslam âleminin olumsuz görüşünü de Obama yönetimine iletip Washington’ı ‘Hayır’ cephesine katılmaya çağırdı. Danimarka lideri ise, Roj TV’nin yayımlarını kesme pazarlığı için geçen hafta Ankara’ya yetkilileri yollamakla kalmayıp 6-7 Nisan’da Medeniyetler İttifakı Forumu için İstanbul’a gelerek Erdoğan’ı iknaya çalışacak.
ERİVAN’LA SINIR AÇILACAK MI?: 5 Mart gecesi Türkiye’ye gelecek Obama’nın temaslarında ABD’nin Irak’tan çekilmesi, PKK ile mücadele ve Türkiye-Ermenistan yakınlaşması ön plana çıkacak. Seçim kampanyasında 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanıma sözü vermiş Obama, 24 Nisan’daki konuşması öncesi Türkiye’den Ermenistan’a jestlerini sürdürmesini isteyecek. 16-17 Nisan’da Karadeniz Ekonomik İşbirliği toplantısı için Erivan’a gidecek Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın 24 Nisan’da Obama’nın ‘soykırım’ dememek için elini kolaylaştırıcak mesajlar vermesi bekleniyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan ile Brüksel’deki AB diplomatları, 24 Nisan’dan önce Ermenistan ile sınırı açabileceği yönünde Ankara’dan güçlü sinyaller aldıklarını dile getirdi.