'Dış politikada eksen kayması yok'

'Dış politikada eksen kayması yok'
'Dış politikada eksen kayması yok'

Farrow, UNICEF barış elçisi olarak Gazze?nin yanında Batı Şeria?daki Cenin?i de ziyaret etti. FOTOĞRAF: AP

Erdoğan, İsrail'le yaşanan tatbikat ve dizi kriziyle yeniden ısıtılan 'Türk dış politikasında eksen kaydı' eleştirilerine yanıt verdi: Eksen kayması yok. Türkiye küresel barışa hizmet ediyor. Bu AB için de fırsat. Filistin sorunu yerinde dururken Ortadoğu'da barış olmaz. Gazze'de trajediyi görmezden gelmeyiz

İSTANBUL - Türkiye’nin Gazze’ye yönelik ocaktaki saldırıdan beri değişmeyen koşullardan ötürü İsrail’i ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatından dışlaması ve TRT’deki ‘Ayrılık’ dizisiyle ortaya çıkan kriz ‘dış politikada eksen kayması’ eleştirilerine yol açarken, yanıt bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, küresel sorunların, küresel ölçekte çözümleri zorunlu kıldığını belirtip, Türkiye’nin küresel barışa katkı sunduğunu ve bunun AB için de fırsat olduğunu söyledi. Erdoğan, “Dış politikamızda bir eksen kayması söz konusu değildir” dedi.
Stratejik İletişim Merkezi, Alman Marshall Fonu ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) ortaklaşa düzenlediği ‘Dünya Siyasetinde Ortadoğu-Sorunlu Bölgede Güvenlik Arayışı’ konulu İstanbul Forumu’nun açılışında konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: 

Küresel barışa hizmet: Türkiye ‘komşularıyla sıfır sorun anlayışıyla’ tüm sorunlarını çözüm yoluna koydu. Bölgemizde izlediğimiz, yapıcı ve barışçı politika sadece bölgesel değil, küresel barışa da hizmet ediyor. Kıbrıs meselesindeki yapıcı tutumumuz; Ermenistan meselesindeki yaklaşımlarımız; Irak, İran ve Suriye ile sürdürdüğümüz diyalog, barışçı politikalarımızın somut ifadeleridir. Dış politikamızda bir eksen kayması söz konusu değildir. Biz kılı kırk yararak ufkumuzu belirledik tespitimizi yaptık. 

AB’ye yük olunmaz, yükü alınır: Türkiye’nin AB’ye yük olacağını iddia edenler, ülkemizin bölgesel ve küresel barışa yapacağı katkıları göz ardı ediyor. Ortadoğu’yu, Balkanlar’ı, Kafkasya’yı çok iyi tanıyan, aynı zamanda Avrupalı olan Türkiye, AB için yük değil, AB’den yük almaya aday ülkelerden biri. Bu bir fırsat.
İsrail’in güvenliği için de...: Bölgemizin istikrarını etkileyen sorunlarla ilelebet yaşamak istemiyoruz. Çatışmaların değil, barışın; korkunun değil, güvenin; terör ve şiddetin değil, huzurun; açlık ve fakirliğin değil, refahın hâkim olacağı bir Ortadoğu inşa etmeyi hedefliyoruz. Filistin’in acıları devam ederken, Gazze’nin enkazı dururken, Ortadoğu’da barışı tesis edemeyiz. Irak’ın yaralarını sarmadan istikrarı tesis edemeyiz. İran’la, Suriye ile, Lübnan’la ilgili meseleleri çözüme kavuşturmadan bölgede refahı tesis edemeyiz. İnsanların acılarını artırmaktan, barışı sabote etmekten başka hiçbir amaca hizmet etmeyen uygulamaları eleştirdik, bugün de eleştirmeye devam ediyoruz. Gazze’ye yönelik operasyonların üzerinden dokuz, Şarm El Şeyh’teki Gazze Konferansı’nın üzerinden ise yedi ay geçti. Yaşanan trajedinin yaraları hâlâ sarılamadı. Yeniden inşa için bölgeye inşaat malzemelerinin dahi girişine izin verilmiyor. Bu manzarayı, bu tabloyu, bu trajediyi görmezden gelmek mümkün değildir. Ambargo vakit kaybetmeden kaldırılmalı. Uluslararası toplum taahhütlerini yerine getirmeli. Altını çizerek söylüyorum bu hem Filistin’in hem İsrail’in güvenliği bakımından gereklidir.

Barışçı nükleer enerji hakları: İran’ın nükleer enerji programı konusunda kaygılar giderilmeli. İran’ın barışçıl nükleer enerjiden faydalanması ise tartışma konusu yapılamaz. Ancak biz nükleer silahlardan tamamen arındırılmış bir bölgede yaşamak istiyoruz. Bölgemizde nükleer ve kitle imha silahı istemiyoruz.

Davutoğlu: Dürüstlüğümüz ortada
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da dün Çek meslektaşı Jan Kohout’u ağırlaması sonrası ortak basın toplantısında İsrail’le ilgili sorularla karşılaştı. Davutoğlu, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun “Türkiye dürüst arabulucu olamaz” sözlerine yanıt verirken, İsrail’in önceki Başbakanı Ehud Olmert’in bir yandan Türkiye aracılığıyla Suriye ile müzakereler yürütürken, diğer yandan Ankara’yı haberdar etmeden Gazze’yi vurmasıyla ortaya çıkan krizi anmadan şöyle dedi: “Bizim ne kadar dürüst bir arabulucu olduğumuzu geçen seneki İsrail-Suriye dolaylı görüşmeleri göstermiştir. Türkiye her zaman sadece bu konuda değil bölgesel ve küresel bütün konularda ilkeli bir tutum benimsemiştir ve benimsemeye devam edecektir.” “Bölgemizin tekrar barış dinamizmine dönmesi lazım” diyen Davutoğlu, ekledi: “Biz arabuluculuğu bizatihi değerli görmüyoruz. Arabuluculuk barışa doğru gidiyorsa değerlidir. Barışa gitmeyen arabuluculuğu, sadece PR (halkla ilişkiler) kastıyla yapmadık, yapmayız da...”
Levy ve Jeffrey Dışişleri’nde İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, dün Dışişleri Bakanlığı’nı ziyaret etti. Levy, bakanlığa ‘rutin görüşmeler’ için geldiğini söyledi. Büyükelçi Levy’den hemen önce ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin bir heyetle bakanlığa geldiği gözlendi. (Radikal)