Dışişleri heyeti ay sonunda Washington'a gidiyor

Türk-Amerikan ilişkilerini gözden geçirmek ve PKK ve İran konularında temaslarda bulunmak üzere ay sonunda bir Dışişleri heyeti ABD'ye gidiyor. Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan başkanlığındaki heyetin özellikle...
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türk-Amerikan ilişkilerini gözden geçirmek ve PKK ve İran konularında temaslarda bulunmak üzere ay sonunda bir Dışişleri heyeti ABD'ye gidiyor. Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan başkanlığındaki heyetin özellikle Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephan Hadley ile görüşmesi önem taşırken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sonbaharda Washington yolunu tutması bekleniyor.
ABD ziyaretini meslektaşı Nicholas Burns'ün davetlisi olarak yapan Apakan, PKK'yla mücadelede beklentileri içeren bir dosya sunacak. Temaslarda karşılıklı istihbarat ağınının güçlendirilmesi için geliştirilen yeni önerilerin değerlendirileceği, Kerkük'te yıl sonunda öngörülen referandumla ilgili gelişmelerin de ele alınacağını belirtiyor.
Bir diğer dosya Türkiye'nin İran'la doğalgaz anlaşmasıyla ilgili. Bu anlaşmanın ayrıntılarını ABD'li yetkililere aktaracak olan Apakan'ın "Doğalgaz anlaşması, İran'ın nükleer faaliyetlerinden bağımsız düşünüldüğü için imzalandı. Anlaşma, müttefikliğimize zarar getirmeyecek" mesajı verecek.
Erdoğan da yolcu
Diplomatik kaynaklar, Erdoğan'ın sonbaharda tasarlanan ABD ziyareti için görüşmelerin sürdüğünü aktardı. Ana gündemi yine PKK ve İran olacak bu ziyarette, ABD Kongresi'ndeki 'Ermeni soykırımı' tasarısına dair Türkiye'nin tezleri de ele alınacak. İkili işbirliğinin yazılı ifadesi olan 'stratejik vizyon belgesi'nin de yenilenebileceği kaydedildi.