Diyalog dekolteye takıldı!

Irak'ta şiddete deva bulmak için komşu ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyeleriyle buluşturan Şarm El Şeyh'teki Irak konferansının ikinci gününe ABD ve İran diyaloğu çabası damgasını vurdu.

ŞARM EL ŞEYH - Irak'ta şiddete deva bulmak için komşu ülkeleri, BM Güvenlik Konseyi ve G-8 üyeleriyle buluşturan Şarm El Şeyh'teki Irak konferansının ikinci gününe ABD ve İran diyaloğu çabası damgasını vurdu. Ancak ABD ve İran Dışişleri Bakanları Condoleezza Rice ile Manuçehr Muttaki'nin ilk gün öğlen yemeğindeki karşılaşmaları 'peşrev'den öteye geçmezken, dün doğrudan temas diplomatlara kaldı. Önceki akşam yemeğinde Rice'la karşı karşıya oturmamak için Mısırlı kemancının açık-seçik elbisesini bahane edip salonu terk eden Muttaki'nin dün ABD'yi terörle suçlaması temas umudunu bitirdi.
Irak ve Mısırlı yetkililer ABD ile İran arasındaki 30 yıllık buzları eritmek için çalışırken, Muttaki, konferansta Erbil'de beş İranlı yetkiliyi esir alan ABD'ye 'terörist' diye çıkıştı. Muttaki, "Irak'ta terörün artması yabancı güçlerin benimsediği defolu yaklaşımlardan kaynaklanıyor. Krizin altında işgal var. ABD sorumluluğu kabul edip başkalarını suçlamamalı. Irak'ın komşularına saldırmak için Irak'ı bir üsse dönüştüren teröristlere güvenli sığınak yaratmak kınanmalıdır" ifadelerini kullandı.
Rus usulü dondurma
Bu konuşma tarafların diyalogtan uzaklığına işaret ederken, ikili temas tıpkı 10 Mart'taki Bağdat toplantısındaki gibi alt düzeyde yapılabildi. ABD'nın Bağdat Elçisi Ryan Crocker, İran Dışişleri Bakan yardımcılarından biriyle biraraya geldiğini belirtip, "Sınırlı, çok kısa ve Irak üzerineydi" dedi.
Rice ile Muttaki'nin önceki gün öğle yemeğindeki diyaloglarının ayrıntıları da ortaya çıktı. Muttaki salona Arapça "Esselamünaleyküm" diyerek girince Rice, İngilizce "Hello" (Merhaba) diye yanıt verdi. Ardından Rice, "İngilizceniz benim Arapçamdan iyidir" diyerek ilk kurunu yaptı. Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebu Geyt, "Hava biraz ısınsın" deyince, Muttaki gülümseyip İngilizce yanıtladı: "Rusya'da kışın dondurma yerler çünkü havadan daha sıcaktır. Ortamı ısıtmak için ne varsa onu alırsın." Rice "Doğru" demekle yetindi.
Önceki gün akşam yemeğinde ise Rice ile Muttaki arasındaki diyaloğu ilerletmek için iki bakanın karşılıklı oturtulması planlanmıştı. Ama Muttaki, tam oturacakken kırmızı dekolteli Mısırlı kemancıyı bahane edip yemeği terk etti.
Hangi kadından korktu?
ABD Dışişleri sözcüsü Sean McCormack, "Onu hangi kadının korkuttuğundan emin değilim, kırmızılı mı yoksa Dışişleri Bakanı mı" diyerek işi espriye vururken henüz masasına geçmemiş olan Rice'ın Muttaki'yi görmediğini de ekledi. Rice ise 'Neden görüşmediniz' sorusuna "Fırsat doğmadı" deyip ekledi: "Ona neden çaba sarf etmediğini sorabilirsiniz. Birilerini kovalamakla yükümlü değilim." Muttaki ise "Zaman, randevu yoktu. Bunun için siyasi irade ve açık bir temel olmalı" yanıtını verdi. Muttaki, yemeği de İslam'a aykırılık gördüğü için terkettiğini belirtip, "Yanlış olan birşeyler vardı, özürlerimi arz ettim. Başka neden yok" dedi.
Irak Başbakanı Nuri Maliki de konferansta "Teröristlerin Irak'a girmesi, mali, siyasi ve medya desteğine ulaşmasını engelleyin" çağrısı yaptı. Rice'ın önceki gün Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüşmesini ise Beyaz Saray, 'gayriresmi' diyerek küçümsedi. Konferansa katılan Devlet Bakanı Mehmet Aydın sonbahardaki Irak toplantısının Türkiye'de yapılacağını söyledi. (Dış Haberler)