Doğu Akdeniz'de gözdağı mı?

Mısır ve Lübnan'la anlaşıp Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramak için düğmeye basarken, elde edilecek geliri Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemeyen Kıbrıs Rum Yönetimi, yeni gerilimi tetikliyor.

ANKARA/İSTANBUL - Mısır ve Lübnan'la anlaşıp Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramak için düğmeye basarken, elde edilecek geliri Kıbrıslı Türklerle paylaşmak istemeyen Kıbrıs Rum Yönetimi, yeni gerilimi tetikliyor. Türkiye'nin girişimlerine rağmen Mısır ve Lübnan, anlaşmanın arkasında dururken, dün Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki askeri hareketliliğine dair iddialar ortaya atıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk savaş gemileri yollandığını yalanlasa da, bölgede devriye gezen gemilere, rutin görev alanlarının genişletilmesi talimatı verildiği öne sürülüyor.
Rum Kesimi'nin 2005'te Mısır'la imzaladığı 'münhasır ekonomik bölgelerin sınırlandırılması' anlaşmasının benzerini Lübnan ile imzalayıp 15 Şubat'tan itibaren araştırmalar için ruhsat verme kararı almasıyla başlayan gerilim sürüyor. Mısırlı diplomatik kaynaklar da, anlaşmanın dondurulmayacağını kaydetti. Ankara'ya "Anlaşmayı yürürlüğe koymamazlık
edemeyiz. Türkiye'nin haklarını biliyoruz ve ihlal niyetinde değiliz' yanıtını ileten Lübnan büyükelçisi ise dün Dışişleri'ne çağrıldı.
Norveç elçisi uyarıldı
Türkiye'nin tepkisi bazı şirketleri Rumlarla görüşen Norveç'e de yöneldi. Dışişleri'ne çağrılan Norveç Büyükelçisi Cecilie Landsverk'e, "Rum Kesimi adanın tümünü temsil etmiyor ve verdiği ruhsatlar hükümsüzdür. Şirketlere 'Ruhsatsız çalışıyor' işlemi uygulanacak" mesajı verildi. Böylece Ankara, bölgeye gelecek gemilerin uzaklaştırılacağının işaretini verirken, dün bazı Türk savaş gemilerinin gönderildiği iddiası geldi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, sorular üzerine, "Zaten Ege'de, Doğu Akdeniz'de devamlı görevli gemilerimiz var" yanıtını verse de ısrar üzerine "Dışişleri ile de müşterek çalışmalarımız var. Zaten gemilerimiz devriye geziyor, yeni gemi göndermeye ihtiyacımız yok" dedi. Gül de daha sonra iddialar için, "Planlı ve normal faaliyetler" derken, "Gemiler uçak değil ki, birkaç dakikada binlerce kilometre kat etsin" çıkışını yaptı.
Talat: Demek ki yalan
İstanbul'a gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da savaş gemileri konusunda "Genelkurmay yalanladığına göre, demek ki yalan" dese de "Ama bir şey bilinmeli: Kıbrıs'tan nasıl vazgeçmedik doğal kaynaklardan da vazgeçmeyiz" şerhi düştü. KKTC lideri savaş gemileri için 'Rutin uygulama olduğu söyleniyor' hatırlatması üzerine "Mümkün. Gemiler sürekli geliyor zaten" diye konuştu. Eski KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, 2003'te yabancı bir petrol arama gemisinin bölgeden uzaklaştırıldığını öne sürmüştü.
'Gemi Mersin'e döndü'
Rum Yönetimi, Türkiye'nin tavrının yakından izlendiğini duyururken, sözcü Hıristodulos Paşardis, Rum basınında çıkan bölgeye Türk savaş gemileri gönderildiği haberini yalanladı. Paşardis, olayı 'Rodos bölgesinden bir korvetin Rum deniz sahanlığı dışında hareket edip Mersin'deki üsse dönmesi' diye anlattı. Konuyu birer mektupla BM ve AB'ye taşıyan Rumlar, 'Türkiye bir AB üyesini tehdit ediyor' diye şikâyet etti.