Doğu Avrupa füze tarlasına dönecek

Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'nin NATO-Rusya Konseyi öncesi Russia Today'e "Rus ordusunun dünyayı şeytani Amerikalılardan korumak gibi bir yükümlülüğü bulunduğuna inanmıyorum" çıkışı yapmasının ardından...

MOSKOVA - Rusya Genelkurmay Başkanı Yuri Baluyevski'nin NATO-Rusya Konseyi öncesi Russia Today'e "Rus ordusunun dünyayı şeytani Amerikalılardan korumak gibi bir yükümlülüğü bulunduğuna inanmıyorum" çıkışı yapmasının ardından, Moskova'dan Bush yönetiminin füze kalkanına karşı Doğu Avrupa'yı füze tarlasına çevirebilecek yeni misilleme tehdidi geldi. Silahlı Kuvvetler'in füze ve ağır silahlar sorumlusu General Vladimir Zaritski, Moskova'nın kalkana karşı komşu Beyaz Rusya'ya füze yerleştirebileceğini söyledi.
Zaritski, Itar-Tass ajansının 'Kalkıana karşı Beyaz Rusya'ya füze yerleştirilebilir mi' sorusuna "Neden olmasın? Doğru koşullar ve Beyaz Rusya ile mutabakat sağlanırsa, mümkün" yanıtını verdi. "Her tepki kaçınılmaz olarak karşı tepki doğurur" vurgusu yapan Zaritski, "Bu tam da ABD hava savunmasının Çekya ve Polonya'daki unsurlarıyla ilgili bir mesele" dedi. Buna NATO sözcüsü, "Batı Avrupa'ya füze yöneltilmesi, a) anakronik (devrini şaşırmış) b) hoş karşılanmayan c) yardımcı olmayan bir tartışma" tepkisini gösterdi.
INF 1987'de imzalanmıştı
Zaritski'nin çıkışı, Rus meclisinin geçen hafta Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'ndan (AKKA) çekilmeyi onaylayıp konvansiyonel silahları yeniden batı sınırına yerleştirme sinyali vermesi ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilme tehdidini yinelemesinin ardından geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekimde INF'den çekilebileceklerini söylemişti. INF'yi, 1987'de ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet lideri Mihail Gorbaçov Avrupa'yı 500-5500 km menzilli füzelerden temizleme amacıyla imzalanmıştı. INF çerçevesinde 1991'e dek 846 ABD, 1846 Rus füzesi imha edildi. Rusya, Beyaz Rusya'ya menzili 500 km üzerinde füze yerleştirirse, INF'nin çöpe atıldığı anlamına gelecek.
480 km. kurtarır mı?
Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, kısa süre önce kalkana karşı birlikte hareket önermiş, Rusya'dan 280 km menzilli İskender-E konvansiyonel füze sistemi ısmarlamıştı. Ama dün Beyaz Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Vyaçeslav Remençikise, AB üyesi Polonya, Litvanya ve Letonya ile Rusya arasında sıkışmış eski SSCB ülkesine füze yerleştirmeyle ilgili görüşmeler yapılmadığını söyledi. Moskova'nın yeşil ışık yaktığı İskender-E de, kalkanın kurulacağı bölgeleri kapsıyor. Ama Rusya'nın gözü daha ilerilerde. Kalkan olarak kullandığı Oka sistemini INF ile tarihe gömen Rusya'nın derdi 480 kg savaş başlığı taşıyabilen İskender-M'in menzilini 400 km'nin üzerine çıkaıp boşluğu doldurmak. Zaritski, 'İskender'in menzilinin 500 km olup olamayacağı' yönündeki soruya "Vatanın neyi emredeceğini kim bilebilir? Rusya INF'den vazgeçme konusunda siyasi karar alırsa füzelerin menzili dahil askeri kapasitelerini hızlıca artıracağız" yanıtını verdi.
2009'a kadar testler var
Aslında mayısta 500 km menzilli İskender füzelerinin geliştirilmiş modeli başarıyla denenmişti. Test çalışmaları 2009'a kadar sürecek. Halihazırda sadece Kuzey Kafkasya'daki füze taburunu İskender-M füzeleriyle donatmış olan Rusya ordusu, 2016'ya kadar aynı sistemi taşıyan tabur sayısını beşe çıkarmayı hedefliyor.
Polonya'ya yerleştirilecek 10 interseptör füze ile Çekya'da kurulacak bir radardan oluşan Amerikan kalkanının asıl hedefinin açıklandığı gibi İran ya da Kuzey Kore füzeleri değil Rusya olduğunu düşünen Moskova yönetimi, Azerbaycan'daki Gebele üssünü birlikte kurmayı önermiş ama ret yanıtı almıştı. (Dış Haberler)