Doğu dinleri müzesi göç yolunda

Irak'ta en kanlı saldırılardan birinin hedefi seçilen Yezidiler, aslen Kürt olup Ortadoğu'nun kökleri antik çağlara dayanan bir dinin temsilcileri.

BAĞDAT - Irak'ta en kanlı saldırılardan birinin hedefi seçilen Yezidiler, aslen Kürt olup Ortadoğu'nun kökleri antik çağlara dayanan bir dinin temsilcileri. Tanrı'yı yaratıcı bilen Yezidiler, üç semavi dinin peygamberlerine saygı gösterir. Yezidilerin başmelek gördükleri Melek Tavus'a ibadet etmesi ve bunun da İslam'da Şeytan'a karşılık gelmesinden ötürü, şeytana taptıklarına dair yanlış bir kanı diğer halklar arasında yaygındır. Yezidilerse Tanrı'nın kendi özünden Melek Tavus'u yarattığına, ona evreni biçimlendirip insanı yaratma görevini verdiğine, Melek Tavus'un tanrının 'insana biat etmesi' emrini reddedip "İnsanı yoktan var eden benim, niçin onlara tâbi olayım, ben sadece beni yaratan sana tabi olur, sana taparım" dediğine inanır.
Önyargıyla yaklaşılmasının da etkisiyle dışarıya tümüyle kapanan Yezidi inancının sayıları yarım milyonu bulan mensupları, Irak'ın kuzeyinin yanı sıra, Ermenistan, Gürcistan, İran, Rusya, Suriye, Türkiye'de yaşıyor. Kayda değer bölümü Almanya ve ABD'ye göçtü. Türkiye'de 1970'de 80 bin olan Yezidi sayısı, PKK'yla mücadele sırasında hızla azalarak bu yıl 377'ye indi.
Dohuk'taki Yezidi Kültür Merkezi'nden gazeteci Hider Domle, inanışlarını "Bazı uzmanlar bize Doğu dinlerinin müzesi der. Çünkü bizim dinimizde İslam da, Yahudilik de, Hıristiyanlık da, Zerdüştilik de, Budizm ve Mitraistlik de vardır" diye açıklıyor. Uluslararası yardım kuruluşlarının Irak'taki proje yöneticisi Marvan Halil Murad, Yezidilerin gerçek dostu olmadığını anlatıyor: "Türkmenlerin güvenebileceği Türkiye'si, Sünnilerin de Şiilerin de pek çok ülkesi var. Ama ihtiyaç duyduklarında Yezidilere kim yardım edecek?" Sadece Kuzey Irak Kürt yönetiminin, olası Kerkük referandumunda kilit önemi olacak oylarının aşkına Yezidilerle ilişkileri iyi tutmaya çalıştığı belirtiliyor. (Dış Haberler)