'Dolar imparatorluğu çöküyor, sıra ABD'de'

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Riyad'daki OPEC zirvesinde doların 'petrol alışverişinde kullanılamayacak kadar değersiz kağıt parçası' olduğunu savunmalarının ardından...

TAHRAN - Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Riyad'daki OPEC zirvesinde doların 'petrol alışverişinde kullanılamayacak kadar değersiz kağıt parçası' olduğunu savunmalarının ardından, dolara karşı seferi Tahran'a taşıdı. Chavez, yedinci kez ziyaret ettiği İran başkentinde dördüncü kez konuk olduğu Ahmedinecad'la ortak basın toplantısında şöyle konuştu: "Kısa süre sonra dolardan konuşmayacağız. Çünkü düşüyor ve dolar imparatorluğu yıkılıyor. Bu Amerikan imparatorluğunun da yıkılacak olması demek. Tanrıdan, sapık ABD emperyalizminin yıkılmasını istiyoruz."
Nükleer teknolojiden barışçıl amaçlı yararlanmanın her ülkenin hakkı olduğunu ve İran halkını her zaman desteklediklerini belirten Venezüella lideri, Bush yönetiminin son olarak geçen ay açıkladığı yeni yaptırımlarla uluslararası finans âleminde tecrit ettiği İran'a can simidi uzattı. Chavez, İran'la ortak banka ve fon kurmayı kararlaştırdıklarını duyurup, buna diğer ülkeleri de katılmaya çağırdı. Dışişleri, sanayi, petrol, iletişim bakanları ile Caracas belediye başkanının eşlik ettiği Chavez, Ahmedinecad'la petrol, petrokimya sanayi, enerji, bankacılıkta dört işbirliği anlaşması daha imzaladı.
Ahmedinecad da, "Devrimci kardeşim Chavez'la zirvelere ulaşmak için birbirimize yardımcı olacağız. Allah bizimle. Büyük zaferler bizi bekliyor" dedi.
'Çekilin yoksa üzerinize işerim'
Bu arada İspanya Kralı Juan Carlos'un "Kapa çeneni" diyerek susturamadığı Chavez'i konuşmaktan bir tek şey alıkoyabildi: Tuvalet. Chavez, OPEC zirvesinde kendini kuşatan gazetecilere konuşmak yerine "Bakın, gitmek zorundayım" deyip ekledi: "Tuvalete gitmem lazım, işeyeceğim. Üzerinize işememi ister misiniz?" (aa, Reuters)