Dönem Başkanı Çekya sanatçı hilesi yüzünden AB'ye rezil oldu

Dönem Başkanı Çekya sanatçı hilesi yüzünden AB'ye rezil oldu
Dönem Başkanı Çekya sanatçı hilesi yüzünden AB'ye rezil oldu

Sergide Romanya Drakula parkı, Bulgaristan alaturka tuvaletle, Hollanda minareler hariç suya batmış halde simgeleniyor. Yaratıcısı Cerny ?Avrupa?nın kendisine gülmesini istedim? dedi. FOTOĞRAFLAR: AFP

AB Dönem Başkanı Çekya'nın 27 üyeyi birer sanatçının yapıtıyla simgelediği enstalasyon fiyasko çıktı. Meğer tüm eserleri bir Çek yontucu yapmış. Paylaşılması gereken yarım milyon dolar kayıp

PRAG - AB dönem başkanlığını devralan Çekya’nın Britanya’yı ‘AB haritasından silen’, Fransa’yı ‘greve çıkaran’, Hollanda’yı ‘minareler hariç suya gömen’, Bulgaristan’ı ‘alaturka tuvalete’ benzeten, Lüksemburg’a ‘satılık’ diyen, İtalya’yı ‘futbol sahası’ gibi gösteren enstalasyonu skandal doğurdu. Çekya her ülkeyi temsil eden çalışmayı o ülkenin bir sanatçısına yaptırdığını duyurmuşken, bunun koca bir aldatmaca olduğu ortaya çıktı. Meğer Brüksel’de AB binasının önüne dikilen 500 bin dolarlık enstalasyonu Çek heykeltraş David Cerny, AB’nin 27 üyesinden sahte isimler kullanarak bir Çek ekiple yapmış.
AB’deki önyargıları yıkmak adına ‘Engelsiz Avrupa’ sloganıyla açılan AB haritası şeklindeki ‘Entropa’ sergisiyle ilgili aldatmacayı bizzat ifşa eden Cerny, AB’den sanatçıları katmak istese de farklı nedenlerle bundan vazgeçtiğini belirtip “Yetkilileri aldattığım için özür dilerim. Gerçeğin açığa çıkacağını biliyorduk ama bundan önce Avrupa’nın kendine gülüp gülemeyeceğini görmek istedik” dedi. Cerny, yaptığı savunmaktan geri durmadı: “Garip abartı ve şaşırtma Çek kültürünün alamet-i farikasıdır. Ve sahte kimlikler yaratmak çağdaş sanat stratejilerinden biridir.”
Şoke olan Çekya’nın AB işlerinden sorumlu başbakan yardımcısı Alexandr Vondra, resmi açılışı bugün yapılacak sergiyi ısmarlarken 27 ülke sanatçısının ortak projesi olması şartı koştuklarını belirtip ekledi: “Gerçeği öğrenince fena halde şaşırdım. Bütün sorumluluk Cerny’nin. Şimdi ne tür adımlar atacağımızı düşünüyoruz.” 27 sanatçıya pay edilsin diye verilen 500 bin doların akıbeti de meçhul.
Cerny, Çekya’da olaylı bir helkeltıraş. 1991’de Prag’daki Sovyet tankı anıtını pembeye boyayıp mahkemelik olunca ün kazanmıştı. Daha sonra ülkenin ‘aziz kurtarıcısı’ Wenceslas’ı ters dönmüş ölü bir at üzerinde gösteren heykelle sansasyon yaratmış ve Saddam heykelleriyle de dikkati çekmişti. 

Bulgaristan gülemedi
30 Haziran’a kadar sergilenecek ‘Çek şaheseri’ne gülüp geçemeyen ülke ise Bulgaristan oldu. Bulgar Dışişleri, Çekya’nın Sofya Büyükelçisi Martin Klepetko’yu çağırıp Bulgaristan’ı alaturka tuvaletle doldurmanın anlamını sordu. Yazılı açıklama ile ‘Bulgaristan kaba bir şekilde sunuluyor’ azarını eksik etmeyen Dışişleri, tuvaletlerin kaldırılmasını resmen talep etti. Polanya’yı Katolik Kilisesi’ni eşcinsellerin gökkuşağı renklerindeki bayrağını dikerken gösteren sergide, Almanya haritasındaki entegre otoyolların biçimi de Nazi rejiminin sembolü ‘gamalı haç’ı çağrıştırdığı için tartışılıyor. (Dış Haberler)