Dora ile yıldızlar barıştı, gaza basıldı

Dora ile yıldızlar barıştı, gaza basıldı
Dora ile yıldızlar barıştı, gaza basıldı

Yunanistan açısından tam bir organizasyon skandalına dönüşen AGİT toplantısında Dışişleri Bakanı Davutoğlu Yunan Başbakanı Karamanlis ile ayaküstü görüştü. FOTOĞRAF: AFP

Davutoğlu'nun Korfu'daki AGİT toplantısında Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyani ile ilk görüşmesi olumlu geçerken, ilişkilerde bir adım ileri gidilmesi kararlaştırıldı. Ermeni bakanla görüşmeyen Davutoğlu, Korfu'daki şehitliği de ziyaret etti
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

KORFU -Yunan dönem başkanlığında Korfu Adası’nda yapılan 56 üyeli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Yunan muadili Dora Bakoyani ile ilk görüşmesi vesilesiyle Türk-Yunan ilişkilerinde bir adım ileri gidilmesi kararlaştırıldı. Türk-Ermeni ilişkileri ise yerinde saydı.
Bir saatlik Davutoğlu-Bakoyani görüşmesi son derece olumlu ve samimi geçti. ‘Türk-Yunan ilişkilerinin kriz ve risk alanı olmaktan tamamen çıkarılması gerektiğini’ vurgulayan Davutoğlu, “Günlük tartışmalara odaklanmaktansa, ilişkilerin üst düzeye çıkarılması ortak hedefimiz” dedi. Ege meselelerinde görüş ayrılıkları bulunduğunu ve bir anda çözülemeyeceğini, ama sürekli gerilim yaratarak gündemde kalmasını arzulamadıklarını anlatan Davutoğlu, “İlişkiler iki ülke başbakanları Erdoğan ile Karamanlis’in dostluğu sayesinde de artık ya talepte bulunan ya cevap veren sert aktörler görüntüsünden çıkmıştır. Tüm zorlukların işbirliği zihniyetiyle hallinde mutabık kaldık” diye konuştu.
Azınlıkların ilişkilerde köprü oluşturmalarını isteyen Davutoğlu, “Ortada sorun varsa, ortak sorundur. Halli için çalışmalıyız” dedi. Davutoğlu, Yunanistan’ın bir numaralı gündem maddesi haline gelen kaçak göçmenler konusundaysa iki ülkenin transit geçiş noktaları ve yol üzerinde mağdurlar olduklarını belirtip “Bu iki ülkenin tek başlarına sorumlu oldukları bir sorun değil. Dünyanın her yerinde yaşanan küreselleşmiş bir mesele” değerlendirmesini yaptı. 
Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbatyan ile yemekte karşılaştı. Ancak baş başa görüşme yapılmadı. Davutoğlu  “Nalbantyan ile yemekte ayaküstü görüştük, ama tekrar bir ayaya gelemedik” derken yemekte ne konuştuğuna dair ısrarla bilgi verdi. 

Korfu’nun ‘Batı için anlamı’
AB Temsilcisi Javier Solana, Azeri Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov, Britanya, İsveç, İspanya ve İsviçre Dışişleri Bakanları David Miliband, Carl Bildt, Angel Moratinos ve Micheline Calmy-Rey ile görüşen Davutoğlu, Barbaros Hayrettin Paşa dahil Türklerin pek çok kez kuşattığı, ama Yunanistan’ın Türklerce fethedilmemiş tek bölgesi kalıp ‘Osmanlı yayılmacılığına karşı Batı uygarlığının kalesi’ görülen Korfu Adası’ndaki Türk şehitliğini ziyaret eden ilk Türk dışişleri bakanı da oldu.
Öte yandan Yunanistan’ın 600 bin avro harcadığı AGİT gayriresmi bakanlar toplantısı organizyon açısından sınıfta kaldı. Adanın altyapısının böyle bir toplantı için yeterli olmadığı görüldü. Toplantının yapıldığı ve basın merkezinin bulunduğu İmperial Oteli’ne otobüsle ulaşım için gazeteciler ve diplomatlar bazen saatlerce bekledi. Trafik düzenlemesi kaosa yolaçtı. Hatta içinde Karamanlis’in bulunduğu başbakanlık aracı, yabancı bir dışişleri bakanın geçebilmesi için 15 dakika bekledi. Basın merkezinde su bulmakta bile zorluk çekilirken, internet bağlantısında da zorluklar çıktı.