Dora'ya rağmen Kostas-Tasos aşkı

Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Doğu Akdeniz'de petrol aranması konusunda Türkiye'yi tahrik politikasına, Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'i ikna ederek onay aldı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, Doğu Akdeniz'de petrol aranması konusunda Türkiye'yi tahrik politikasına, Yunan Başbakanı Kostas Karamanlis'i ikna ederek onay aldı. Ama Atina, araları bozuk olan Papadopulos ile Yunan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani arasındaki yeni gerilimle çalkalandı.
Atina'da dün Papadopulos ile iki saati aşkın görüşen Karamanlis, "Kıbrıs her egemen devlet gibi uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan haklarını kullanabilir. Türkiye'nin davranışları AB'yi ilgilendirir. Türkiye, iyi komşuluk ilişkileri kurmakla yükümlüdür" dedi. Karamanlis, Kıbrıslı Türklere tecridin kaldırılması için "Kıbrıs Türk toplumunun güya tecridi, istilanın ve işgalin sonucudur" diyerek Türk tarafını suçladı. Papadopulos ise Rum Kesimi'nin sorunlarını, Yunanistan'ın omzuna yüklemek istemediğini söylerken, "Tehdit etmek, Türkiye'nin taktiği. Türkiye hukuka ve AB aday ülkesi olarak yükümlülüklerine saygı göstereceğine, tehdit ve tahrikçi davranışlarda bulunma hakkı olduğunu sanıyor. Tepki göstermemiz için şimdilik neden yok.
Egemenlik haklarımızı kullanıyoruz" diye konuştu.
Dora yemeğe davet edilmedi
İki lider arasından su sızmazken, Atina Belediye Başkanı'yken Annan Planı'nı açıkça desteklemiş Bakoyani'nin Rum lideriyle arasında yeni gerilim yaşandı. Karamanlis, Papadopulos'a evinde akşam yemek verirken, Bakoyani'yi davet etmedi. Olay yankı uyandırırken, dışişleri kulislerinde 'Dora ile Tasos aynı masaya otursa yemek yerine birbirlerini yerler' diyenler oldu. Bakoyani de, Papadopulos Atina'dayken Rum Yönetimi'nin, Lübnan ile petrolle ilgili münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladığında Atina'yı haberdar etmediğini açıkladı. Papadopulos ise "Mısır ile anlaşma imzalarken bilgi vermiştik ama Lübnan ile her şey çok acele oldu" izahatıyla yetindi. Yunan basını 1987'de Ege'de petrol aramaları yüzünden Yunanistan ile Türkiye arasında çıkan krize atıfla Bakoyani'nin yeni kriz istemediği yorumları yapıyor.