Dört erkek halefe bir kadın rakip

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilk sıradan vekil seçildiği partisi Birleşik Rusya'nın 2 Aralık seçimleriyle parlamentda (Duma) üçte ikilik çoğunluk elde etmesiyle, dikkatler atacağı adımlara çevrildi.

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ilk sıradan vekil seçildiği partisi Birleşik Rusya'nın 2 Aralık seçimleriyle parlamentda (Duma) üçte ikilik çoğunluk elde etmesiyle, dikkatler atacağı adımlara çevrildi. Üst üste üç kez Kremlin'de oturamayacağından marttaki başkanlık seçiminde aday olamayan Putin'in halef spekülasyonları aldı başını yürüdü. İpleri bırakmayacağının işaretini vermiş Putin'in anayasa değişikliğine gitmesi, başbakan olup anayasa değişikliğiyle başkanlık yetkilerini devralması, yerine siyasetini 2012 seçimine dek sürdürecek sadık bir halef ataması olasılıkları öne çıkıyor. Hal böyle olunca, gözler bugüne dek başkanlığa aday olacaklarına dair ser verip sır vermeyen Başbakan Viktor Zubkov ile başbakan birinci yardımcıları Sergey İvanov ve Dmitri Medvedev'e çevrildi.
Yeltsin gibi şaşırtabilir
Birleşik Rusya'nın 17 Aralık'ta başkan adayını açıklaması gerekirken, bir başka senaryo tıpkı eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in 1999'da Putin'i halef gösterip yaptığı gibi Putin'in de bu üç isim dışında bir aday ortaya sürmesi. Bu noktada Rusya'nın silah ticareti şirketi Rosoboronexport'un başındaki Sergey Çemezov ile bir kadının da ismi geçiyor: Putin'le yakınlığı bilinen ve 'Rusya'nın en güçlü kadını' diye anılan St. Petersburg valisi Valentina Matviyenko. Carnegie Merkezi'nden Aleksey Sidorenko "Putin dışarıdan birini seçebilir" diyerek iki adayı işaret ediyor. Ayrıca Putin'in, tüm yasal süreci kontrol için Duma başkanı ya da Güvenlik Konseyi başkanı olabileceği söyleniyor. (Dış Haberler)