'Dosluktan Erivan kârlı çıkacak'

ANKARA - Tarihi imzalar sonrası yurda dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT’de katıldığı programda Ermenistan’ı barış denklemie girmeye çağırırken, Bakü’ye “Türkiye’nin sizi yalnız bırakmaz” mesajı yolladı: 
* İmza krizi prosedürel. Açıklamalarda dikkatli dil kullanımı için centilmenlik anlaşması vardı. Türkiye’nin hassas olduğu konuda karşı taraf net birşey söylerse, Türkiye de pozisyonunu net olarak koyacaktı. Ama açıklamaların yapılmaması formülüyle sorun aşıldı. Türk heyeti olarak rahat olduk, beklerken çay içtik. Protokolün imzalanacağından emindik. 
* Ermeni-Azeri ihtilafının çözümü hayati. Türkiye’nin hangi şart olursa olsun Azerbaycan’ı yalnız bırakması söz konusu değil. Azeri tarafını bu barışın parçası kılacak şekilde Karabağ sürecinde ilerleme sağlanması ortama yardımcı olacak. Normalleşme ile meşruiyeti olmayan işgalin ortadan kalkması arasında paralellik kurmakta haklıyız.
* Ermenistan’ın işgal kalktığında kazanacağı, kazandığını düşündüklerinden fazla olur. En büyük kazancı Türkiye gibi büyük ve köklü bir devletle dostluk kurmaktır. Türkiye kendisiyle dostluk ilişkisi kuran hiçbir devleti yalnız bırakmadı. Ermenistan şu anda bölgedeki denklemin dışında. Barış olmadan denkleme girmesi mümkün değil. 
* Protokollerle ilişkiler kurulacak, halklararasında yeniden birarada yaşama kültürü oluşacak. Halkın günlük hayatına yansıyacak ciddi gelişmeler bekliyoruz. Fakir komşu istemiyoruz. Komşumuz da zenginleşsin, ama o da başka bir komşumuzun hakkına riayet etsin. 
* Diaspora Ermenistan’ı yönlendirmemeli. İnsan bilmediğine düşmandır. Onların zihinlerinde bir Türkiye ve kafalarında bir öfkeye, kine dayalı bir Türkiye imajı var. Biz özgüvenle her tür açılıma iyi niyetli yaklaşmaya hazırız. Bu protokoller ortak tarih araştırmasına dayalı bir yaklaşım sergiliyor. (Radikal)