Dostlar Putin'i matemde gördü

Sovyetlerin fiyakasına özenmekle suçlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk kez 70. yıldönümünde Stalin döneminin kurbanlarını anma törenine katılıp herkesi şaşırttı.

MOSKOVA - Sovyetlerin fiyakasına özenmekle suçlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ilk kez 70. yıldönümünde Stalin döneminin kurbanlarını anma törenine katılıp herkesi şaşırttı.
Putin dün 1937-1938'de 20 bin siyasi tutuklunun öldürüldüğü Moskova'nın güneyinde eski atış poligonu Butovo'da ağustosta dini törenle dikilen 12.5 metrelik haç şeklindeki anıtı ziyaret etti. Ziyarete Ortodoks Patriği 2. Aleksey de eşlik etti. 1937-1938 arasında 725 bin kişinin Stalin'e kurban gittiği sanılıyor. 2000'e dek başkanlığını yaptığı KGB'
nin sorumlu olduğu Stalin dönemi cinayetlerini es geçen Putin, "Bu trajediler, boşa çıkan ideallerin çekici göründüğü bir dönemde yaşandı. Bu bizim için koca bir alanı kaplayan trajediydi. Sadece anı olsun diye değil, sorunlara daha etkili çözümler bulunması için hatırlamalıyız" dedi. Putin temmuzda öğrencilere hitap ederken, "Kimse Stalin döneminde olanlar nedeniyle Rusya'nın kendini suçlu hissetmesine çalışmamalı çünkü diğer ülkelerde daha kötüleri oluyor" demişti. İnsan hakları savunucuları ise Kremlin'i kurbanları unutmakla suçluyor.