Dostluğa 'korsan avı' dopingi

Dostluğa 'korsan avı' dopingi
Dostluğa 'korsan avı' dopingi

Genelkurmay?ın internet sitesinde yayımlanan fotoğraflarda Türk SAS komandoları korsanları ele geçirirken görünüyor.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Yorgos Papandreu’ya dostluk mesajı gönderdiği bir sırada, Aden Körfezi’nde de Türk-Yunan dostluğunu pekiştirecek gelişmeler yaşandı.
Genelkurmay dün internet sitesi aracılığıyla, NATO Daimi Deniz Gücü (SNMG-2) emrinde Aden Körfezi’nde görevli TCG Gediz fırkateyninin, Panama bandıralı bir Yunan gemisini korsanlardan kurtardığını duyurdu. Açıklamaya göre, dün sabah erken saatlerde Aden Körfezi’nde ticaret gemilerinin güvenlik koridorunda, sahilden 70 mil (125 km) açıkta seyreden Yunanistan Good Faith Denizcilik şirketine ait Panama bandıralı M/V Theoforos saldırıya uğradı. Korsanların RPG-7 roketatar ve makineli tüfekli saldırısı üzerine Yunan gemisinin yardım çağrısına bölgeye en yakın konumdaki TCG Gediz yetişti. Kısa sürede olay yerine ulaşan TCG Gediz’in dinamik manevraları ve uyarı atışları üzerine olay yerinden kaçmaya çalışan korsanlar havadan helikopter harekâtı, denizden de SAT komandolarının müdahalesi sonucu kıskıvrak yakalandı. 

Kanca da ele geçirildi
TCG Gediz personeli, bir skif bot içindeki 5 deniz korsanı ile birlikte; 1 adet RPG-7 roketatar, 3 adet AK-47 Kalaşnikof silah, 1 adet tüfek, 4 adet RPG-7 mermisi ve 3 adet AK-47 şarjörü ile 21 adet benzin bidonu ve gemiye tırmanmak için kullanılan kancayı da ele geçirdi. (Radikal)