Dresden'den de mesajlar var

Dresden'den de mesajlar var
Dresden'den de mesajlar var

Merkel ve Obama, Weimar yakınlarındaki eski toplama kampı Buchenwald?ı ziyaret ettiler.

DRESDEN - ABD Başkanı Barack Obama ‘küresel’ çapta yankı uyandıran Kahire’deki İslam alemine hitabının ardından 2. Dünya Savaşı’nı anma törenleri için geçtiği Almanya’dan da mesajlarını sürdürdü.
Almanya Başbakanı Angele Merkel’le görüşen Obama, Ortadoğu’da ABD’nin barış sürecini diriltmek için uygun ortam yarattığı ama ‘barışı tek başına yapamayacağı’ ve ‘tarafları zor tavizlere zorlayamayacağı’ vurgusu eşliğinde ‘İsrail ve Arap ülkelerini keskin seçimler yapmaya’ çağırdı. İki devletli çözüm hedefinin altını çizen Obama, İsrail’den Araplarla ilişkileri normalleştirmeye yarayacak sağlam taahhütler isterken, Filistinli liderlere İsrail’in sınırlarını güvenli kılmaları ve İsrail’e karşı nefreti kışkırtmamaları misyonu biçti. ABD başkanı, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin durdurulması çağrısını yinelerken “Filistinliler İsrail’i kendini rahat hissettirecek bir güvenlik ortamı yaratmalılar. İsrail de zor adımlar atmak zorunda kalacaktır” dedi. ABD başkanı İran’la ‘ciddi diyalog’ için hazır olduklarını söylerken “Ortadoğu’da silahlanma yarışını önlemek için her türlü çabayı harcamalıyız” dedi. Obama Darfur ve Sri Lanka’daki krizleri anıp uluslararası toplumu, bir daha asla soykırım yaşanmaması için çalışaya çağırdı. Obama’nın Kahire hitabını “Arap dünyasına kapı açtı” diye öven Merkel de barış çabalarına destek verdi. 

‘İnkârcıya tahammülüm yok’
Obama, Dresden’in sembolü Frauenkirche kilisesinin gezdikten sonra Merkel’le Weimar yakınlarındaki eski toplama kampı Buchenwald’a gitti. Obama 56 bin kişinin öldüğü kampı ziyaretinde Yahudi soykırımını ‘büyük aldatmaca’ diye niteleyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’a “Gelip kendisi ziyaret etmeli. Tarihi reddedenlere tahammülüm yok. Holocaust spekülasyon yapılacak bir konu değildir” dişe çattı. Obama’nın Charlie Payne adlı akrabası, Buchenwald’ı Nazilerden kurtaran ABD birliğinde görevlişmiş. Obama, Normandiya çıkartmasının 65. yılı töreni için Fransa’ya geçti. (dpa, Reuters, ap)