Dünya basını: Olabilecek en kötü dönem

New York Times: Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi, Beyaz Saray'ın yoğun kampanyası ve Türkiye'nin uyarılarına meydan okudu. Karar bağlayıcı değil ama ikili ilişkilerden Irak savaşına uzanan çok geniş sonuçları olabilir.

New York Times: Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi, Beyaz Saray'ın yoğun kampanyası ve Türkiye'nin uyarılarına meydan okudu. Karar bağlayıcı değil ama ikili ilişkilerden Irak savaşına uzanan çok geniş sonuçları olabilir. Ermeni soykırımı meselesi sürekli Kongre'yi kazığa oturtuyor ve başkanları çileden çıkarıyor.

Washington Post: Ermeni tasarısı Beyaz Saray'ın Türkiye ile ilişkilerin bozulacağı uyarısına rağmen onaylandı. En güvenilir İslamcı müttefik Türkiye tasarıyı engellemek için milyonlarca dolar para harcayıp ve Irak savaşında işbirliğini kesme tehdidiyle lobi yaptı.

Los Angeles Times: Soykırım tasarısı şiddetli lobi ortamında engelleri aştı. Bölünmüş Komite, Türkiye ve Başkan Bush'un lobisine rağmen tasarıyı kabul etti.

Financial Times: Amerikalı parlamenterler Bush yönetimini hiçe saydı. Ermeni tasarısının kabulü ABD'nin Türkiye'yi Kuzey Irak'a geniş çaplı bir sınır ötesi operasyon yapmaması için iknaya çalıştığı sırada geldi.

Independent: Bush ile Kongre'nin Ermeni tasarısı zıtlaşması Türkiye'nin Irak'a sınır ötesi operasyona yaklaştığı, olabilecek en kötü döneme denk geldi.

Times: Türkiye, Temsilciler Meclisi'nden soykırım suçlaması içeren tasarı yüzünden misilleme yapabilir.

Süddeutsche Zeitung: Komite 'soykırım' dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kararı 'kabul edilemez' bulurken Başbakan Erdoğan olası adımlarını açık etmedi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Bush'un tüm çağrılarına rağmen komite Ermeni tasarısını kabul etti.