DÜNYA HALİ

Hindistan'ın Andra Pradeş eyaletinin başkenti Haydarabad'da 17. yüzyıldan kalma tarihi Mekke Camii bombalı saldırıya uğradı.

Tarihi camiye bomba: Hindistan'ın Andra Pradeş eyaletinin başkenti Haydarabad'da 17. yüzyıldan kalma tarihi Mekke Camii bombalı saldırıya uğradı. Namazın bitiminde cep telefonu ile uzaktan patlatılan bomba ile 12 kişi ölürken 17 kişi de yaralandı. Cemaat güvenliği sağlamadığı gerekçesiyle polisle çatıştı, iki kişi daha öldü.

Göçmen için uzlaşma: ABD'de Demokratlarla Cumhuriyetçiler tartışmalı göçmen yasasında uzlaşma sağladı. Önce 5 bin dolarlık vize cezası ödeyip ülkelerine dönecek olan yasadışı göçmenler, bu sayede Z tipi vize için uygun hale gelecek. Sayıları 12 milyonu bulan çoğu Latin göçmene yasal statü kazandıracak uzlaşma tasarısı sıkı sınır kontrolü ve geçici işçi programı da içeriyor. Tasarının Kongre'nin ardından Bush tarafından da onayı gerekiyor.

Nazarbayev ömür boyu: Enerji zengini Kazakistan'da meclis, Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in reform önerisi uyarınca gittiği anayasa değişikliğinde 'ömür boyu' başkanlığın yolunu açtı. Nazarbayev'den sonra başa geleceklerin görev süresi iki dönem olacak.