DÜNYA HALİ

Trablusşam'da aşırı dinci Sünni Fetih el İslam grubunun ortaya çıkmasıyla patlayan gerilim diğer Filistin mülteci kamplarına da yayılıyor.

Lübnan'da gerilim yayılıyor: Trablusşam'da aşırı dinci Sünni Fetih el İslam grubunun ortaya çıkmasıyla patlayan gerilim diğer Filistin mülteci kamplarına da yayılıyor. Güneydeki Ayn El Hilve kampında ordu ile Cünd ül Şam adlı örgüt arasındaki çatışmalarda iki asker öldü. 20 Mayıs'tan beri çatışmalarda 44'ü asker, 41'i militan 107 kişinin öldüğü kaydedildi. Dün Beyrut'un Hıristiyan bölgesinde, bir minibüse konulan bombanın patlaması sonucu da yedi kişi yaralandı.

'Akıbetlerinden Filistinliler sorumlu': İsrail ile Arap devletleri arasındaki altı gün savaşlarının 40. yılında Uluslararası Af Örgütü'nün yayımladığı raporda, 'Filistinlilerin umutsuz ve yoksul, İsraillilerin ise güvenliklerini sağlamaktan uzak olduğu' saptaması yer aldı. Örgüt İsrail'in inşa ettiği güvenlik duvarını da eleştirirken, İsrail Başbakan Yardımcısı Şimon Peres, rapora, "Filistinliler akıbetlerinden kendileri sorumlu" yanıtını verdi.

BM'ye Srebrenitsa davası: Sırpların 8 bin Boşnak erkeği katlettiği Srebrenitsa'dan kurtulanlar, 'sivilleri koruyamadıkları' için BM ve Hollanda'ya dava açtı. Lahey'e iletilen dilekçede, Hollanda'nın BM'nin verdiği sivilleri koruma görevini yerine getirmek için elinde imkân olmasına rağmen kenti Sırp güçlere teslim etmekle suçlanıyor.