DÜNYA HALİ

Afganistan'ın kuzeyindeki Cabalussarac'da bir kadın gazeteci evini basan üç kişi tarafından sekiz yaşındaki çocuğunun önünde öldürüldü.

Afgan kadına çocuğunun önünde infaz: Afganistan'ın kuzeyindeki Cabalussarac'da bir kadın gazeteci evini basan üç kişi tarafından sekiz yaşındaki çocuğunun önünde öldürüldü. Barış Radyosu'nun sahibi olan Zekiye Zeki, ülkede bu hafta öldürülen ikinci kadın gazeteci oldu.

Sistani'nin yardımcısı öldürüldü: Irak'taki Şiilerin en üst düzey lideri Ayetullah Sistani'nin yardımcısı Şeyh Rahim El Hasnavi suikasta kurban gitti. Hasnavi önceki gece Necef'teki evinin önünde vuruldu.
Darfur uydudan gözetlenecek: Uluslararası Af Örgütü, yüz binlerce kişinin iç savaş nedeniyle öldüğü Sudan'ın Darfur bölgesini uydudan izleyecek.
İnsan hakları için ilk kez kullanılan teknolojinin amacı muhtemel hedefleri belirlemek, saldırıları engellemek ve sivillerin hayatını kurtarmak.

Basra'da bu kez kriz çıkmadı: Britanya'yla nisanda esir asker krizi yaşayan İran, cumartesi Basra Körfezi'nde balık avına çıkan üç Finlandiyalıyı gözaltına aldığını açıkladı. Finlandiya Dışişleri hemen devreye girerken Nokia Siemens Network şirketi için çalışan Finlandiyalılar dün akşam serbest bırakıldı.

'Tanrının bankeri' davasında sır perdesi kalkmadı: İtalya'nın en esrarengiz olaylarından 'Tanrının bankeri' lakaplı Roberto Calvi'nin ölümüyle ilgili dava dün beş sanığın suçsuz bulunmasıyla kapandı. Vatikan ve mafyayla ilişkileri olan Calvi 1982'de Londra'da bir köprüde asılı bulunmuştu.