DÜNYA HALİ

AİHM'den takasa yeşil ışık: KKTC'de mülkiyet sorununu çözmek için kurulan Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonu'nu 'etkin iç hukuk yolu' olarak kabul eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, takas yöntemine yeşil ışık yaktı.

AİHM'den takasa yeşil ışık: KKTC'de mülkiyet sorununu çözmek için kurulan Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonu'nu 'etkin iç hukuk yolu' olarak kabul eden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, takas yöntemine yeşil ışık yaktı. Politis gazetesine göre, Komisyon'un bir Rum'un KKTC'deki eski mülkünü Larnaka'daki bir Türk'ün mülküyle takas etmesi kararı AİHM'de kabul gördü. AİHM, Rum vatandaşı, Rum Yönetimi ve Türkiye'ye bilgilendirme mektubu göndererek, 'dostane çözüm'ü onaylamasından önceki son adımı attı. Takası kabul eden Rum'un AİHM'deki başvurusunu çekmesi bekleniyor. Takas usulü mülkiyet sorununda önemli bir model oluşturabilir.

'Kuzey Irak'ta iki Türk tutuklandı': Türk işadamları Nihat Atalareri ve Mehmet Eryılmaz'ın Erbil'de tutuklandığı öne sürüldü. İddiaya göre önceki gün Eryılmaz'ın Sakarya'daki ailesini arayan bir kişi 150 bin dolar verilmezse işadamının bırakılmayacağını söyledi. Bir süre sonra evini arayan Eryılmaz da, "150 bin dolarlık senet imzalattılar, ödemeyince Atalareri'yle birlikte Barzani'nin adamları tarafından hapse götürülüyorum" dedi. Atalareri'nin ailesi dışişleriyle temasa geçti.

Karzai sivil ölümleri kınadı: Afganistan'da son 10 günde NATO ve Amerikan birliklerinin operasyonlarında 90'ın üzerinde sivilin ölmesi büyük tepki çekti. Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, "Rastgele ve duyarsızca yapılan operasyonlarda sivillerin ölmesi kabul edilemez. Buna daha fazla müsamaha gösterilmeyecektir" dedi.

Blair, Papa'nın huzurunda: 'Gizli Katolik' olduğu ve 27 Haziran'da görevini bırakmasının ardından Protestanlık'tan ayrıldığını resmen duyuracağı öne sürülen Britanya Başbakanı Tony Blair'in dün Papa 16. Benediktus'la görüştü. Katolik eşi Cherie ve Londra Katolik Başpiskoposu'nun refakat ettiği Blair'in Papa'ya 16. yüzyılda Anglikan Kilisesi'nden ayrılıp Katolikliğe geçen ve kardinalliğe kadar yükselen John Henry Newman'ın fotoğraflarını hediye etmesi de dikkat çekti. Papa ise Blair çiftine birer Papalık madalyası ve Katolik tespihi hediye etti. Blair, BBC'ye açıklamasında "Dini değişiklik yapmam kesin bir şey değil" dedi.